fot. Tomasz Strąg

Prezydent podpisał postanowienie o wysłaniu kontyngentów do wsparcia walki z IS 

Prezydent Andrzej Duda podpisał postanowienie o wysłaniu dwóch kontyngentów wojskowych do wsparcia koalicji walczącej przeciwko tzw. Państwu Islamskiemu – poinformowało w sobotę BBN.

Postanowienie dotyczy użycia dwóch Polskich Kontyngentów Wojskowych w operacji Inherent Resolve od 20 czerwca do 31 grudnia 2016 r. Kontyngenty wesprą działania Globalnej Koalicji do walki z tzw. Państwem Islamskim.

Postanowienie prezydenta zostało wydane na wniosek premier Beaty Szydło.

Kontyngent w Kuwejcie (z elementami wsparcia w innych państwach regionu) będzie liczył do 150 żołnierzy i pracowników wojska, liczebność kontyngentu w Iraku – także z elementami wsparcia w innych państwach regionu – określono na maksymalnie 60 żołnierzy i pracowników wojska.

Główne siły kontyngentu w Kuwejcie będzie tworzył komponent powietrzny – cztery samoloty F-16 z zasobnikami rozpoznawczymi. W skład kontyngentu w Iraku wejdą siły wydzielone z Wojsk Specjalnych, a do ich głównych zadań należeć będzie doradztwo i szkolenie sztabów oraz pododdziałów specjalnych Sił Zbrojnych Iraku.

Misje – jak zapowiadali przedstawiciele władz – mają mieć charakter szkoleniowy i rozpoznawczy, żołnierze nie będą się angażowali w działania bojowe.

PAP/RIRM

drukuj