fot. PAP/Andrzej Lange

Szczyt Inicjatywy Trójmorza

Rozpoczął się dwudniowy szczyt Inicjatywy Trójmorza. W wydarzeniu bierze udział prezydent RP Andrzej Duda oraz przedstawiciele polskiego rządu. 

Inicjatywa Trójmorza to 12 państw Europy Środkowo-Wschodniej, których celem jest stworzenie partnerstwa, które połączy kraje pomiędzy Morzem Bałtyckim, Adriatyckim i Czarnym.

– Bardzo dobrze wiemy, jak duży mamy potencjał, który może być uwolniony dzięki wzmocnieniu współpracy, uzyskaniu wsparcia publicznego, rozwojowi przyjaźni, wdrażaniu nowych i innowacyjnych modeli partnerstwa biznesowego – mówił Rumen Radev, prezydent Bułgarii.

Szczyt odbywa się w strategicznym momencie, kiedy Europa wstaje po korona kryzysie – zauważył z kolei prezydent Andrzej Duda. Dodał, że Inicjatywa Trójmorza pełni ważną rolę w budowie Europy jutra.

– Nie mam wątpliwości, że strategie państw Inicjatywy Trójmorza odpowiadają na pandemiczne wyzwania. Jednocześnie wzmacniają spójność UE i pozwalają zawiązywać więzi transatlantyckie – dodał prezydent RP.

Projekt Inicjatywy Trójmorza wciąż się rozrasta. Od teraz grupa ma nowych partnerów.

– Witamy obecnych w inicjatywie szanownych przedstawicieli Grecji, Japonii, Francji i Wielkiej Brytanii. Stajemy się bardziej docenianym modelem współpracy dla innych regionów, które szukają swoich własnych ścieżek integracji – podkreślił Andrzej Duda.

Ten model współpracy doceniają też USA – mówił podczas szczytu łącząc się zdalnie prezydent USA Joe Biden.

– To niesamowity potencjał do wzmacniania współpracy i łączności wśród państw tej grupy. Inicjatywa przyczynia się do bezpieczeństwa, dobrobytu tego regionu i jest korzyścią dla świata. Stany Zjednoczone będą waszym niezawodnym partnerem w każdym działaniu zaznaczył.

W  przyszłym roku państwa Trójmorza przygotują dwa raporty dotyczące pozycji Trójmorza w Europie, a także w relacji do Stanów Zjednoczonych. Szczyt jest zakończeniem prezydencji Bułgarii. Od teraz przez 12 miesięcy przewodnictwo będzie miała Łotwa.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl