W Pałacu Prezydenckim powróci tradycja codziennych Mszy św.

O roli prezydenckiego kapelana oraz o powrocie do tradycji codziennej Mszy św. w Pałacu Prezydenckim mówił ks. Zbigniew Kras w rozmowie z „Naszym Dziennikiem”. Wczoraj ks. bp Andrzej Jeż oddelegował kapłana diecezji tarnowskiej do posługi kapelana Andrzeja Dudy.

Jak podkreślał ks. Zbigniew Kras, propozycja złożona mu przez prezydenta bardzo go zaskoczyła. Wcześniej znał Andrzeja Dudę jedynie z wizyt urzędowych. „Przyjeżdżał do Lipnicy jako ten, który sprawował różne funkcje. (…) Do takich wizyt właściwie nasza znajomość się ograniczała” – tłumaczył kapelan.

Dotychczasowy proboszcz z Lipnicy Murowanej nie zna jeszcze szczegółów swojej nowej posługi.

Jedno wiem jednak na pewno – mam modlić się z prezydentem, odprawiać dla niego i jego pracowników Msze św. Mam się modlić za prezydenta. Do moich obowiązków będzie należeć także troska o kaplicę w Pałacu Prezydenckim. Widziałem ją tylko raz w życiu, kiedy byłem na zaprzysiężeniu pana prezydenta. Wiem więc, że czeka mnie tam trochę pracy – podkreślał ks. Zbigniew Kras.

Posługa kapelana prezydenta wiąże się z ograniczoną prywatnością głowy państwa – dodał kapłan.

Wiemy, że prezydent Duda jest człowiekiem wierzącym, więc on także potrzebuje służby kapłana. Jak każdy człowiek wierzący ma on potrzebę modlitwy, skorzystania z sakramentów, refleksji, intymnej rozmowy z Panem Bogiem. Dotychczas Andrzej Duda mógł wejść spokojnie do każdej świątyni, pomodlić się, spokojnie skorzystać choćby z sakramentu pokuty. Teraz jest to utrudnione – wskazywał kapelan prezydenta.

Wiele wskazuje na to, że w okresie prezydentury Andrzeja Dudy, w Pałacu Prezydenckim powróci tradycja codziennej Mszy św.

Mogę też powiedzieć, że w czasie tego pobytu podeszli do mnie pracownicy Kancelarii Prezydenta i poprosili mnie, żeby powrócić do tradycji odprawiania w Kaplicy Pałacu Prezydenckiego codziennie Mszy św. Odpowiedziałem, że jeśli tylko będzie to możliwe, tak zrobimy – mówił ks. Zbigniew Kras.

55-letni kapelan prezydenta pochodzi z Tarnowa. Święcenia kapłańskie przyjął 25 maja 1986 roku. W roku 1999 biskup mianował go administratorem parafii w Lipnicy Murowanej. Rok później został jej proboszczem.

Cały wywiad z ks. Zbigniewem Krasem można przeczytać w piątkowym wydaniu „Naszego Dziennika”.

Nasz Dziennik/RIRM

drukuj