Prezydent RP wręczy dziś liczne awanse generalskie

Prezydent Andrzej Duda wręczy dziś awanse generalskie i admiralskie piętnastu oficerom, w tym trzynastu na pierwszy taki stopień. Czternastu wojskowym szef państwa polskiego wręczy awanse w Pałacu Prezydenckim, a jedynemu awansowanemu na stopień generalski marynarzowi – wręczy nominację w Gdyni, podczas uroczystości rocznicy odtworzenia Marynarki Wojennej RP.

Będą to najliczniejsze dotychczas nominacje generalskie w wojsku, wręczane przez prezydenta Andrzeja Dudę. W liczących około 100 tys. żołnierzy siłach zbrojnych będzie ok. 80 generałów i admirałów. Wszystkich stanowisk, którym odpowiadają etaty generalskie i admiralskie, jest ok. 120.

Tegoroczna ceremonia odbywa się w Dniu Podchorążego – w rocznicę wybuchu powstania listopadowego, a nie jak zwykle 11 listopada.

Awans na generała brygady odbierze m. in. wyznaczony na dowódcę Wojsk Obrony Terytorialnej Wiesław Kukuła. Wśród nowych generałów są także inspektor Sił Powietrznych, dwaj szefowie zarządów Inspektoratu Wojsk Lądowych w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych, komendant główny Żandarmerii Wojskowej i jego zastępca, dwóch dowódców brygad i jeden zastępca dowódcy dywizji w Wojskach Lądowych, jeden dowódca flotylli w Marynarce Wojennej oraz rektorzy komendanci trzech uczelni wojskowych.

Także z udziałem prezydenta RP Andrzeja Dudy odbędą się dziś w Gdyni obchody 98. rocznicy odtworzenia Marynarki Wojennej RP.

28 listopada 1918 r., czyli 17 dni po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, marszałek Józef Piłsudski wydał specjalny dekret, w którym rozkazał odtworzyć Marynarkę Wojenną.

Dziś polska flota dysponuje czterdziestoma okrętami bojowymi oraz ponad czterdziestoma samolotami i śmigłowcami.


TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl