Tysiące pielgrzymów na Jasnej Górze

Tysiące uczestników pieszych pielgrzymek z całego kraju dociera na Jasną Górę. Jutro odbędą się tam główne uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Według szacunków częstochowskiego magistratu, w całym sierpniu na Jasną Górę wejdzie ok. 100 tys. pątników. Dołączą do nich pielgrzymki oraz osoby indywidualnie przybywające autokarami, samochodami, pociągami czy rowerami.

Oprócz pielgrzymek diecezjalnych, na Jasną Górę przybywają także pielgrzymki związane z daną grupą zawodową i społeczną – mówi rzecznik Jasnej Góry o. Robert Jasiulewicz OSPPE.

Piesze pielgrzymki przybywają na Jasną Górę od ponad tygodnia. Jest to chyba najpiękniejszy czas w roku jasnogórskim. W Częstochowie pojawia się „kolorowa rzeka” pielgrzymów i dziesiątki tysięcy ludzi, głównie młodych, którzy przybywają ze wszystkich zakątków Polski. To piękny widok, kiedy z jasnogórskiego szczytu widać rozśpiewane, rozmodlone, pełne skupienia, choć zmęczone rzesze wiernych. Jednocześnie są oni radośni i szczęśliwi, że tegoroczny trud pielgrzymowania został przez nich pokonany – podkreśla o. Robert Jasiulewicz.

Najwięcej pielgrzymów dociera do Jasnogórskiej Pani w okresie od 12 do 14 sierpnia. Przybywają wtedy wierni m.in. z Gdańska, Białegostoku, Radomia, Warszawy i Torunia. Część pątników zostaje na uroczystościach Wniebowzięcia NMP, której głównym punktem będzie suma pontyfikalna pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego w Polsce ks. abp. Celestino Migliore. Homilię wygłosi metropolita częstochowski ks. abp Wacław Depo.

Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny to jedno z najstarszych świąt maryjnych w Kościele. W polskiej tradycji znane jest jako święto Matki Bożej Zielnej. Dogmat o wniebowzięciu NMP ogłosił papież Pius XII w 1950 r.

RIRM

drukuj