Ks. bp Henryk Tomasik: Oddaję dzisiaj hołd spracowanym rękom polskiego rolnika

Niech polski rolnik ratuje to, co zagrożone w naszej rzeczywistości – niedzielę – apelował podczas Dożynek Jasnogórskich w Częstochowie ks. bp radomski Henryk Tomasik. Wskazał też na potrzebę przekazywania młodzieży wartości i odpowiedzialności za słowo.

Podczas homilii ks. bp Tomasik dziękował rolnikom za ich trud, nawiązując m.in. do tegorocznej suszy. „Gdy popatrzymy na wasze twarze, możemy zauważyć coś wspólnego dla wszystkich – zmęczenie i niepokój. Składamy wam hołd szczególnie w tym trudnym roku i ufamy, że ci, którzy ucierpieli najbardziej, otrzymają potrzebną pomoc” – mówił.

Oddaję dzisiaj hołd spracowanym rękom polskiego rolnika, które z trudnej, ciężkiej ziemi wydobywały chleb dla kraju, a w chwilach zagrożenia były gotowe tej ziemi strzec i bronić. Pozostańcie wierni tradycjom waszych praojców – apelował.

„Polski rolnik przez wieki dawał dowody swojej miłości do Chrystusa, do Kościoła, do Bożych spraw. To polski rolnik przekazywał wiarę wówczas, gdy inni zawodzili” – powiedział.

– Niech polski rolnik jeszcze raz uratuje to, co jest zagrożone w naszej rzeczywistości – niedzielę, dzień święty. Niech polski rolnik zdobędzie się na to, aby być wzorem dla innych trwania przy Chrystusie, przy ołtarzach – prosił.

Ks. bp Tomasik zaznaczył, że potrzebne jest „mocniejsze skoncentrowanie się wokół Ewangelii i odważne wyznanie wiary w każdej sytuacji”. „Kierujemy błagania, byśmy przyjęli bożą mądrość, Ewangelię i wokół Ewangelii skoncentrowali życie osobiste rodzinne, społeczne – nasze polskie życie” – powiedział.

Wskazał na potrzebę dbania o atmosferę chrześcijańską w rodzinie, co dokonuje się przede wszystkim przez wychowanie religijne „człowieka dojrzałego, zmierzające do tego, żeby przekazać mu wartości”.

Niech w naszych rodzinach nie zabraknie troski o religijne wychowanie, ale to jest możliwe wówczas, gdy dojrzali ludzie staną przy ołtarzu i powiedzą: ślubuję ci miłość, wierność, to, że cię nie opuszczę aż do śmierci. Potrzebne jest solidne przygotowanie do sakramentu małżeństwa. Kochani, popracujmy troszkę w naszych rodzinach nad tym trudnym wymiarem naszego życia religijnego, za mało jest przygotowania do tego ważnego momentu, aby być ojcem, matką, by założyć rodzinę, złożyć ślub – podkreślił ks. bp Tomasik.

Jak zaznaczył „wielkim problemem społecznym” jest odpowiedzialność za słowo. „Polska ziemia pełna blizn, bo jest bardzo dużo ran zadawanych słowem” – ocenił.

Dożynki Jasnogórskie to jedna z największych i najbarwniejszych dorocznych uroczystości na Jasnej Górze – największym polskim sanktuarium. Podczas Mszy św. składa się i święci chleb z nowych zbiorów oraz wieńce żniwne, rolnicy proszą też o błogosławieństwo na nowy zasiew.

W uroczystej sumie wziął udział m.in. prezydent RP Andrzej Duda, któremu generał zakonu paulinów o. Arnold Chrapkowski przekazał pamiątkową ikonę Matki Bożej Jasnogórskiej.

Starostami tegorocznych Dożynek Jasnogórskich byli państwo Monika i Waldemar Bernaccy z Kruszewca k. Opoczna, rodzice trojga dzieci, gospodarujący na 22-hektarowym gospodarstwie. Starostwie na ręce kapłanów koncelebrujących Mszę świętą oraz prezydenta RP i ojców paulinów – gospodarzy sanktuarium, złożyli tradycyjne dary: chleb wypieczony z tegorocznych zbiorów.

Pierwsze dożynki na Jasnej Górze odbyły się 5 września 1982 r. z inicjatywy wspólnoty ogrodników, rolników i działaczy ludowych, którzy zwrócili się z prośbą o zorganizowanie dziękczynienia za plony do ówczesnego prymasa Polski ks. kard. Józefa Glempa. Do Częstochowy przybyło wówczas 300 tys. rolników. Od tego czasu rolnicy z całej Polski spotykają się na Jasnej Górze w każdą pierwszą niedzielę września.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl