fot. tv trwam

Ks. bp A. Galbas zachęca do udziału w „Rekolekcjach dla wszystkich”  

Pozwólmy sobie spojrzeć na to, co dzieje się w nas i wokół nas w świetle Bożego Słowa – powiedział ks. bp Adrian Galbas SAC, przewodniczący Rady KEP ds. Apostolstwa Świeckich, zachęcając do wzięcia udziału w „Rekolekcjach dla wszystkich” on-line. Ogólnopolskie  rekolekcje rozpoczynają się w Narodowe Święto Niepodległości, 11 listopada.  

„Bardzo siebie i was zachęcam do udziału w tych rekolekcjach, pozwólmy sobie spojrzeć na to, co dzieje się w nas i wokół nas w świetle Bożego Słowa. Niech to Słowo a nie jakiekolwiek inne, będzie naszą lampą, która nas poprowadzi i która zawsze pozwala wyjść z najgęstszego mroku. Bardzo serdecznie zapraszam od 11 do 13 listopada – na rekolekcje dla każdego” – podkreślił ks. bp Adrian Galbas w nagraniu wideo zachęcającym do wzięcia udziału w ogólnopolskich rekolekcjach on-line.

„Trzeba się nauczyć pewne sprawy przeżywać wolniej, spokojniej. Pozwolić, aby uspokoiły się emocje, aby móc je lepiej rozeznać, przemyśleć. A przede wszystkim pozwolić na to, aby do   naszej małej mądrości dotarła Jego wielka mądrość, Boska i nieskończona” – powiedział Przewodniczący Rady KEP ds. Apostolstwa Świeckich. Jego zdaniem okazją do tego mogą być właśnie wspólne rekolekcje na Jasnej Górze.

Rozpoczynające się w Święto Niepodległości „Rekolekcje dla wszystkich” są zwieńczeniem dziewięciodniowej modlitwy – Jasnogórskiej Nowenny w intencji pokoju i pojednania, która trwa od 3 listopada. Pierwszym punktem rekolekcji będzie konferencja on-line, która ukaże się na kanale YouTube Jasnej Góry 11 listopada o godz. 12.00. Jej temat to: „Wspólnota i pojednanie” a wygłosi ją ks. bp Adrian Galbas, przewodniczący Rady KEP ds. Apostolstwa Świeckich. W programie jasnogórskich „Rekolekcji dla wszystkich” zaplanowano także codziennie Mszę św. w Kaplicy Matki Bożej o godz 20.00 i Apel Jasnogórski o 21.00. W pierwszym dniu rekolekcji, Eucharystii przewodniczyć będzie prymas Polski ks. abp Wojciech Polak. Apel zaś  poprowadzi ks. abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

Drugiego dnia rekolekcji katechezę na temat „Prawda i dobro” o godz. 12.00 wygłosi ks. abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki. Tego dnia Mszy św. o godz. 20.00 będzie przewodniczył i homilię wygłosi ks. bp Andrzej Czaja, biskup opolski, natomiast Apel Jasnogórski poprowadzi ks. bp Adrian Galbas, biskup pomocniczy diecezji ełckiej. W ostatnim dniu rekolekcji planowana jest katecheza ks. bp. Edwarda Dajczaka, biskupa koszalińsko-kołobrzeskiego na temat „Miłość i Miłosierdzie”. Homilię podczas Mszy św. o godz. 20.00 wygłosi ks. bp Andrzej Przybylski, biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej. Apel Jasnogórski poprowadzi zaś ks. Dariusz Wilk CSMA – Przełożony Generalny Michalitów. Również w ramach rekolekcji, 12 listopada o godz. 21.30 zostanie przeprowadzona internetowa debata zatytułowana: „Podzieleni/połączeni”, w której oprócz Internautów wezmą udział: dominikanka z Domu Dla Chłopaków w Bronowicach s. Tymoteusza Gil, dziennikarka Ida Nowakowska oraz teolog i duszpasterz ks. Wojciech Węgrzyniak.

Wszystkie punkty rekolekcji będą transmitowane na kanale YouTube Jasnej Góry oraz w Radiu Jasna Góra.

Więcej informacji można znaleźć na stronie jasnagora.comradiojasnagora.pl, a także w mediach społecznościowych pod hasztagiem #rekolekcjedlawszystkich.

BPJG/ BP KEP

drukuj