Jasna Góra, ks. bp W. Mering i Helena Kmieć laureatami nagrody Pietrzaka

Sanktuarium Jasnogórskie, ksiądz biskup Wiesław Mering oraz Helena Kmieć – wolontariuszka zamordowana na misji w Boliwii – to laureaci przyznanej po raz 70. nagrody im. Włodzimierza Pietrzaka. Wyróżnienie wręcza Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”. Uroczysta gala wręczenia nagród odbyła się w piątek na Zamku Królewskim w Warszawie.

Nagroda jest przyznawana nieprzerwanie od 1948 roku za wybitną twórczość naukową, literacką oraz za doniosłe osiągnięcia w działalności formacyjnej, kulturalnej, edukacyjnej i społecznej, będące świadectwem uniwersalnych wartości ludzkich, chrześcijańskich i patriotycznych.

Tegoroczną nagrodę za „kształtowanie i umacnianie tożsamości chrześcijańskiej i kulturowej narodu polskiego, formowanie go w duchu prawd ewangelicznych oraz niestrudzone ukazywanie Matki Bożej Królowej Polski jako najpewniejszej drogi ku zbawieniu” otrzymało Sanktuarium Jasnogórskie.

Przeor Jasnej Góry, o. Marian Waligóra, odbierając statuetkę zaznaczył, że nagroda jest uhonorowaniem samej Matki Bożej.

„Ciszę się, że mogę zawieźć tę nagrodę tam, gdzie polscy królowie przybywali, by pokłonić się Maryi” – powiedział kapłan.

O. Marian Waligóra dodał, że dla niego najważniejszy jest wymiar duchowy sanktuarium”, jednak doskonale rozumie, że „Jasna Góra jest ważnym miejscem w historii Polski, w dziejach polskiej kultury, w życiu społecznym narodu”. Przeor Jasnej Góry przytoczył słowa papieża Jana Pawła II, który powiedział że „Jansa Góra to miejsce, gdzie słyszymy, jak bije serce narodu w sercu matki”.

Kapituła uhonorowała także ordynariusza diecezji włocławskiej księdza biskupa Wiesława Meringa za „wkład w rozwój i ochronę dziedzictwa kulturowego, a także za odważną i bezkompromisową posługę pasterską, ukazującą kluczową rolę wartości ewangelicznych w kształtowaniu rzeczywistości społeczno-politycznej”.

Laureat podkreślił, że w jego odczuciu najważniejszym zadaniem biskupa jest wierność nauce Jezusa Chrystusa, wierność Ewangelii, której „nie wolno dostosowywać do poziomu swoich pragnień i wyobrażeń”.

„Dlatego uważam, że zadaniem biskupa jest także bezkompromisowa postawa” – zaznaczył ksiądz biskup.

Ks. bp Wiesław Mering zaznaczył, że dla niego wartości chrześcijańskie mają określoną twarz i „jest to twarz Jezusa Chrystusa”.

„Chrześcijaństwo ukazuje, że człowiek może być większy od tego, w co wyposażyła go natura, właśnie dzięki Chrystusowi” – powiedział na zakończenie.

Trzecią laureatką jest ś.p. Helena Kmieć, polska wolontariuszka, która zginęła 24 stycznia 2017 r. w Boliwii, gdy do ochronki prowadzonej tam przez polskie siostry zakonne wtargnął nieznany sprawca i zaatakował ją nożem. Nagrodę otrzymała za „przepełnione młodzieńczym entuzjazmem i radością świadectwo życia według wskazań ewangelicznych, a także za pokorną i gorliwą służbę na rzecz ochrony życia, godności ludzkiej oraz najwyższą ofiarę, złożoną w misyjnej służbie Kościołowi Chrystusowemu”. Nagrodę odebrali rodzice zmarłej Heleny, Barbara i Jan Kmieć.

Patronem nagrody ustanowionej przez środowisko Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” jest Włodzimierz Pietrzak (1913-1944) – prawnik, pisarz i krytyk literacki, teoretyk kultury oraz publicysta, a także działacz społeczny i polityczny oraz żołnierz powstania warszawskiego.

Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” powstało w 1993 w wyniku głębokich przemian Stowarzyszenia PAX. Jest organizacją i działa we wszystkich województwach. Liczy około 5 tys. członków wśród dotychczasowych laureatów nagrody są m.in.: Paweł Jasienica, Zofia Kossak-Szczucka, ks. Jan Twardowski i Ernest Bryl.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl