33. Piesza Pielgrzymka Wrocławska dotarła na Jasną Górę

Ponad dwa tysiące pątników zgromadziła 33. Piesza Pielgrzymka Wrocławska, która w sobotę przybyła na Jasną Górę. Pielgrzymi wyruszyli 2 sierpnia z Katedry Wrocławskiej, w drodze do Częstochowy spędzili dziewięć dni, przemierzając w upale 220 km. 

Pielgrzymi z Wrocławia szli podzieleni na 16 grup. Do jednej z nich dołączyła 18-osobowa pielgrzymka rowerowa z Gimnazjum Salezjańskiego we Wrocławiu. Wśród uczestników znaleźli się także wierni z Niemiec, Bułgarii i Ukrainy. Najmłodszy uczestnik pielgrzymki wrocławskiej miał zaledwie dwa miesiące, najstarszy – 79 lat.

Pielgrzymka była bardzo udana mimo tego, że była bardzo trudna, ponieważ przez osiem dni mieliśmy ogromną falę upałów, wiele dni ponad 30 stopni w cieniu, ale ten trud pielgrzymkowy bardzo mocno owocował w to, co trudno zarejestrować czy powiedzieć – nawrócenia ludzkich serc  – powiedział, cytowany przez Biuro Prasowe Jasnej Góry, rzecznik pielgrzymki ks. Tomasz Płukarski. 

Paulina Gołaś, dla której była to już ósma pielgrzymka, oceniła, że wędrówka w upale jest jednak lepsza niż w deszczu.

 – Upały znosiliśmy dobrze, wspieraliśmy się butelką wody i wspólnie szliśmy dalej – powiedziała.

Hasłem 33. Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej były słowa: „Trwajcie mocni w wierze”. Podobnie jak w poprzednich latach pątników z Wrocławia poprowadził ks. Stanisław Orzechowski. Pielgrzymi przez całą trasę nieśli relikwie świętych.

Zwieńczeniem pielgrzymki była uroczysta Msza św. na jasnogórskim Szczycie, której przewodniczył nowy metropolita wrocławski ks. abp Józef Kupny. Przypomniał, że już w czasach starożytnych chrześcijanie pielgrzymowali do Ziemi Świętej, a w średniowieczu ukształtowała się tradycja pielgrzymowania do grobu św. Jakuba Apostoła w Hiszpanii i grobów św. Piotra i Pawła w Rzymie.

 – U początków naszej państwowości pielgrzymowano do grobu św. Wojciecha w Gnieźnie, potem św. Stanisława w Krakowie. Od wielu wieków szczególnym kultem w naszej Ojczyźnie cieszą się sanktuaria maryjne, zwłaszcza sanktuarium Matki Bożej tu, na Jasnej Górze. W ten wspaniały ruch pielgrzymkowy wpisujecie się także wy, drodzy bracia i siostry, pątnicy z archidiecezji wrocławskiej – powiedział ks. abp Kupny.

RIRM/PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl