PAP/Zbigniew Meissner

Polscy parlamentarzyści po raz 33. pielgrzymowali na Jasną Górę

Na Jasną Górę przybyła dziś pielgrzymka parlamentarzystów. Politycy modlili się o mądrość i odpowiedzialność w podejmowaniu decyzji. 

To już 33. pielgrzymka Parlamentarzystów na Jasną Górę. Uroczystej Eucharystii przewodniczył ks. abp Wacław Depo.

– Tą kolejną pielgrzymką do Maryi Królowej Polski  – przyzywanej tutaj jako przedziwna pomoc i obrona narodu polskiego – swoją obecnością potwierdzacie, że Kościół nie narzuca swej wiary, która zawsze jest łaską Boga i zmaganiem o prawdę i wolność człowieka – akcentował w homilii ks. abp Wacław Depo. 

Metropolita częstochowski podkreślał, że dlatego Kościół broni wizji człowieka jako istoty rozumnej, wolnej i miłującej, pochodzącej od Boga jako źródła życia. Ta wizja ma też mocne podstawy filozoficzne, antropologiczne i przyrodnicze w kanonach naukowych.

– Wiara jest komplementarna z rozumem i dlatego sprzeciw wobec zabijania ludzkich embrionów nie tyle jest kwestią wiary – choć wiara wzmacnia taką postawę – ile wynikiem racjonalnego przekonania, że embrion to życie ludzkie, którego nikt nie ma prawa niszczyć – zaznaczył ks. abp Wacław Depo.

Ksiądz arcybiskup apelował, abyśmy nie dali sobie narzucić mitu tzw. neutralności światopoglądowej, w której przestrzeń publiczna, państwowa miałaby być pozbawiona odniesień religijnych. W ten sposób nie buduje się społeczeństwa demokratycznego i normalnego w odniesieniach moralnych.

– Nie wiadomo bowiem, dlaczego polityk-katolik miałby zawieszać swoją wiarę w działalności politycznej, a polityk-ateista może na swoim ateizmie się opierać. Wszak ateizm czy też obojętność religijna wcale nie są bardziej demokratyczne niż wiara chrześcijańska – wskazał metropolita częstochowski.

Akt zawierzenia posłów i senatorów Matce Bożej odczytała marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

– Królowo Polski, wyproś nam, posłom i senatorom, mądrość i odpowiedzialność w podejmowanych decyzjach. Czyń wrażliwymi nasze sumienia, byśmy zawsze mieli na względzie dobro wspólne, czyli dobro ogółu i każdego – bez wyjątku – człowieka, by wszystko, co robimy, stanowiło przejaw poszanowania godności osoby ludzkiej – napisano w akcie zawierzenia, odczytanym przez Elżbietę Witek.

https://twitter.com/KancelariaSejmu/status/1488843370839564289

Zebrani na wspólnej Eucharystii modlili się także za ks. abp. Wacława Depo, który obchodzi dziś 10-lecie sprawowana posługi metropolity częstochowskiego.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl