fot. TT Jasna Góra

Ks. abp M. Jędraszewski: Maryja jest przewodniczką na drogach realizacji celów synodu, jakimi są zrozumienie i pogłębienie prawdy o komunii, uczestnictwie i misji w Kościele

W ostatnim dniu maja ks. abp Marek Jędraszewski przewodniczył na Jasnej Górze modlitwie w intencji Zgromadzenia Zwyczajnego Synodu Biskupów, które odbędzie się w październiku br. w Rzymie. W homilii metropolita krakowski podkreślił, że Maryja jest przewodniczką na drogach realizacji celów synodu, jakimi są zrozumienie i pogłębienie prawdy o „komunii, uczestnictwie i misji” w Kościele.

Na początku homilii ks. abp Marek Jędraszewski przywołał genezę historii święta Najświętszej Maryi Panny, Matki Kościoła. W tym kontekście zwrócił uwagę na paralelę między Maryją – matką Jezusa, a Maryją będącą matką dla całego Kościoła.

– Matka Kościoła, bo kocha Kościół – tak jak każda matka kocha swoje dzieci. Kocha, a zatem troszczy się; jest przy najbardziej znaczących, ale też wydawałoby się drobnych zdarzeniach składających się na życie Jej dzieci – mówił metropolita krakowski.

Przypomniał, że dzisiejsza Msza św. na Jasnej Górze sprawowana jest w intencji trwającego Synodu Biskupów, którego hasło brzmi „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo, misja”. Arcybiskup zaznaczył, że dzisiejsze święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny rzuca szczególne światło na to, czym jest komunia.

– Komunia to coś więcej niż wspólnota. Komunia to szczególne zgromadzenie, które ma miejsce pośród ludzi wierzących odpowiadających na inspirację, na wezwanie Ducha Świętego – dodawał, wskazując na postawę Maryi, która z pośpiechem udała się do Elżbiety, w domu której wybrzmiał dialog będący „komunią osób” poddających się inspiracjom Ducha Świętego.

Odwołując się do słowa „uczestnictwo” ks. abp Marek Jędraszewski zwrócił uwagę na obecność Maryi w życiu Świętej Rodziny i innych ludzi (np. podczas wesela w Kanie Galilejskiej), ale przede wszystkim w momencie, kiedy na Golgocie dokonywało się dzieło odkupienia i zbawienia.

– Miała w sobie tyle matczynej odwagi, hartu ducha, by na przekór nienawiści wielkich tego świata stanąć pod drzewem hańby, przy umierającym Jej dziecku. Bo matka nigdy nie opuści swojego dziecka – nawet w tak dramatycznych chwilach – mówił metropolita krakowski, podkreślając, że to pod krzyżem Maryja usłyszała Swoje szczególne posłannictwo wobec Kościoła, gdy umierający Jezus, wskazując na Swojego ucznia Jana powiedział: oto Twój syn.

Mówiąc o słowie „misja” ks. abp Marek Jędraszewski wskazał na wspólną modlitwę Apostołów i Maryi w dniu Pięćdziesiątnicy. Zwrócił uwagę na radość i matczyną dumę Matki Bożej, gdy po zesłaniu Ducha Świętego uczniowie otwarli na oścież drzwi Wieczernika. Zaznaczył, że można też sobie wyobrazić, gdy – realizując Jezusowe wezwanie do ewangelizacji – przed wyjściem na cały świat przychodzili do Maryi po błogosławieństwo, „by była z nimi, by za nich się modliła, by mogli wracać swoimi sercami do jej matczynego serca i mieć poczucie, mimo odległości, że Ona jest z nimi – Matka Kościoła, Matka tych wszystkich, którzy zostali posłani”.

Podsumowując arcybiskup podkreślił, że Maryja jest przewodniczką na drogach realizacji celów synodu, jakimi są zrozumienie i pogłębienie prawdy o „komunii, uczestnictwie i misji” w Kościele.

– Módlmy się, by wszyscy zgromadzeni na synodzie, zapatrzeni w Najświętszą Maryję Pannę, odkrywali to wielkie dzieło, jakie stoi przed nami teraz, by Kościół najbliższych lat i dziesięcioleci, i wieków odkrywał nowe pokłady tajemnicy, które w nim tkwią, głosząc światu z wielką mocą, ale także i skutecznością to, że Jej Syn jest prawdziwie Alfa i Omega, Początek i Koniec, nasz Odkupiciel i Zbawiciel – zakończył.

W ostatnim dniu maja, w sanktuariach maryjnych na całym świecie odbywają się modlitwy wspierające przygotowania do sesji Zgromadzenia Zwyczajnego Synodu Biskupów, która odbędzie się w październiku br. w Rzymie. Do modlitwy w tej intencji zachęcił Ojciec Święty Franciszek po modlitwie Regina Caeli w niedzielę 28 maja.

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl