(fot. PAP)

Parlamentarzyści o zamachu na Cudowny Obraz

Parlamentarny Zespół na Rzecz Katolickiej Nauki Społecznej zajmie stanowisko ws. profanacji Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze.

Jesteśmy głęboko zasmuceni i poruszeni tym, co wydarzyło się w narodowym sanktuarium. Nie możemy w tej sprawie milczeć – powiedział przewodniczący zespołu poseł Tadeusz Woźniak.

– Nie może być tak, że język nienawiści głoszony przez Ruch Palikota, przez Platformę Obywatelską, czy ataki na Kościół skutkują tego typy działaniami. Jeszcze nie wiemy czy to było tylko działanie szaleńca, czy polityczna manifestacja. Jednak samo zaistnienie tego faktu jest poruszające i trzeba się wypowiedzieć w tej kwestii, aby takie sytuacje nie miały więcej miejsca, aby przedmioty kultu – najświętsze miejsca – były zachowane w spokoju, nieatakowane – były przedmiotem czci, a nie przedmiotem ataku – powiedział poseł Tadeusz Woźniak.

Stanowisko sprzeciwu i potępienia wobec profanacji Cudownego Obrazu Pani Jasnogórskiej wyraził wczoraj Zespół Wspierania Radia Maryja. Zauważono w nim, że ten świętokradczy czyn wpisuje się w ciąg zdarzeń z jakimi mamy do czynienia w Polsce.

– W naszym oświadczeniu zwracamy uwagę na to, że ci którzy powinni dbać o porządek w państwie, ład moralny i publiczny nie działają w odpowiedni sposób. Przecież to haniebne wyrażanie nienawiści do Krzyża. Przykładem są działania w 2010 roku na Krakowskim Przedmieściu. Później niszczenie Biblii nie zakończone żadną karą. To pokazuje, że zło – nie nazwane złem i nie odrzucone przez nas, nienapiętnowane rodzi następne, jeszcze gorsze czyny. Dlatego powinniśmy w duchu wiary roztropnie się temu przeciwstawić -– powiedział prof. dr hab. Janusz Kawecki.

Zespół Wspierania Radia Maryja wskazuje, że jedną z form sprzeciwu społecznego jest rezygnacja z korzystania z mediów, które nadają antykatolickie programy i promują nienawiść do Kościoła katolickiego. Zespół zachęca też do modlitwy ekspiacyjnej.

Przypomnijmy profanacji Obrazu Matki Bożej dokonał 58-letni mężczyzna mieszkaniec Świdnicy. Obraz nie został zniszczony jedynie dzięki zabezpieczeniom. Jerzy D. został aresztowany na trzy miesiące. Grozi mu kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Po tym wydarzeniu w całej Polsce odprawiane są nabożeństwa ekspiacyjne. Dziś odbędzie się nocne czuwanie modlitewne na Jasnej Górze.

W najbliższy piątek nabożeństwo wynagradzające odbędzie się również w Bazylice Św. Brygidy w Gdańsku. Rozpocznie się ono Eucharystią o godz. 15.

RIRM

drukuj