Wyruszyły piesze pielgrzymki na Jasną Górę

Tradycyjnie w sierpniu do tronu Jasnogórskiej Matki zmierza najwięcej pieszych pielgrzymek. W drodze jest ćwierć miliona pielgrzymów.

Na pielgrzymkowy szlak wyruszyła dziś 305. Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę. Do Królowej Polski od wtorku pielgrzymują już pątnicy z diecezji sandomierskiej.

Tegoroczne hasło pielgrzymki „Błogosławieni Miłosierni” nawiązuje bezpośrednio do obchodzonego w całym kościele Roku Miłosierdzia. To hasło to nasze zadanie – podkreśla ks. bp Edward Frankowski.

– To zadanie, by być miłosiernym, tak jak nasz Ojciec jest nieskoczenie miłosiernym, jest podstawowym zadaniem dla nas chrześcijan. Chrześcijaństwo bez podstawy miłosierdzia nie istnieje. Jeśli chcemy być chrześcijanami, musimy mieć serca otwarte, na potrzeby, na biedę, na nieszczęście, na drugich, żeby im spieszyć z pomocą – wskazuje ks. bp Edward Frankowski, biskup senior diecezji sandomierskiej.

Pielgrzymi podążają w bardzo różnych intencjach. Ofiarują trud pielgrzymowania za siebie, swoje rodziny, a także ojczyznę i Kościół.

 – Idę w intencji matury, którą zamierzam pisać w tym roku – mówi jedna z uczestniczek pielgrzymki.

Pielgrzymi bardzo mocno podkreślają wymiar duchowy drogi do Matki – również ci młodzi.

– Bardzo pogłębia relację z Bogiem i później się z tego korzysta bardzo długo – podkreśla jedna o osób, idących w pielgrzymce. 

W drodze na Jasną Górę pielgrzymka chojnicka nawiedziła sanktuarium Maryi Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i świętego Jana Pawła II w Toruniu.

– Po raz 26 pielgrzymka wyruszyła z Chojnic. Dotrzemy na Jasną Górę 13 sierpnia rano i tam też zakończymy nasze wspólne pielgrzymowanie – informuje ks. Krzysztof Piątkiewicz, kierownik pielgrzymki z Chojnic.

Pielgrzymi byli bardzo szczęśliwi, że mogli odwiedzić nowe, wyjątkowe sanktuarium.

– Idziemy z całą rodziną. Jest nas siedmioro. Bardzo się cieszymy, że możemy uczestniczyć w tym wyjątkowym zdarzeniu. Cieszymy się, że mogliśmy przyjść do tej świątyni, którą ja osobiście znałem tylko i wyłącznie ze stron internetowych – mówi jeden z pielgrzymów.

Już w Toruniu pielgrzymi prosili w swoich intencjach przed obrazem przed którym modlił się św. Jan Paweł II.

– Wędruje już z grupą po raz 30. Zachęcam wszystkich, gdyż są to wspaniałe rekolekcje w drodze, które pozwalają nam trochę się wyciszyć i zastanowić – zaznacza uczestniczka pielgrzymki chojnickiej.

Łącznie pątnicy w całej Polsce przemierzają na ponad 15 tysięcy kilometrów szlaków przecinających naszą ojczyznę w drodze na Jasną Górę.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl