Pieniądze na in vitro powinny trafić do Centrum Zdrowia w Łodzi

Pieniądze przeznaczone przez rząd na metodę in vitro powinny trafić na Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi – taką poprawkę do budżetu na 2013 r. zgłosił poseł Marcin Mastalerek.

Propozycja będzie głosowana już jutro w Sejmie. Wczoraj odbyła się debata nad przyszłorocznym budżetem. Dziś projekt będzie rozpatrywany w sejmowej komisji finansów.

Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi jest zadłużony na 268 mln zł. Pacjenci i ich rodzice obawiają się, że nie będą przyjmowani. Tymczasem jak mówi poseł Marcin Mastalerek rząd chce w tym roku wydać 50 mln zł na finansowanie metody in vitro.

– Rząd Donalda Tuska chciał przeprowadzić program in vitro tylnymi drzwiami, bez głosowania w Sejmie. Złożyłem poprawkę, która przekazuje wszystkie środki zapisane w tym roku na in vitro na Szpital Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. Kwota 50 mln złotych w tym roku przewidziana w budżecie na in vitro, będzie przekazana na Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. Jeżeli posłowie nie poprą tej propozycji to będą za wprowadzeniem in vitro w Polsce – powiedział poseł Marcin Mastalerek.

Rząd w projekcie budżetu na przyszły rok założył, że polska gospodarka będzie rozwijać się w tempie 2,2 proc. PKB, a średnioroczna inflacja wyniesie 2,7 proc. Podczas wczorajszej debaty opozycja mówiła, że projekt ten jest nierealny.

Prof. Józefa Hrynkiewicz zwracała uwagę na zbyt małe podniesienie progów dochodowych upoważniających do korzystania z pomocy społecznej. Alarmowała, że próg ten po raz pierwszy został zrównany z granicą skrajnego ubóstwa.

Ten próg dochodowy upoważniający do pomocy społecznej podniesiono o 14 złotych więcej niż wynosi granica skrajnego ubóstwa, a więc minimum egzystencji. W tej kwocie wydatki dzienne na żywność wynoszą 6 złotych, zależy jak się liczy, albo 6, 20 lub 6,80. Proszę tutaj przyjąć do wiadomości, że owszem, podwyższyliście te progi o 14 złotych  więcej niż wynosi minimum egzystencji, granica skrajnego ubóstwa – powiedziała prof. Józefa Hrynkiewicz.

 

RIRM

drukuj