fot. twitter.com/JasnaGoraNews

Nauczyciele po raz 83. pielgrzymowali na Jasną Górę

Nauczyciele i wychowawcy przebywali w środę i czwartek z pielgrzymką na Jasnej Górze w Częstochowie. Ze względu na zagrożenie koronawirusem przyjechały jedynie delegacje z poszczególnych diecezji z przedstawicielami kuratoriów oświaty oraz duszpasterzami.

Na pielgrzymce obecny był minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.

„Chciałbym podziękować nauczycielom za tę ogromną pracę, którą włożyli w przygotowanie się do kształcenia na odległość, za to, że mimo trudnych warunków – tylko możliwości technicznych – utrzymali kontakt z uczniami, że przekazali im wiedzę, umiejętności, że nie zostawili ich samych, że stanęli na wysokości zadania. I chociaż musieli przejść ten kurs szkolenia w trybie błyskawicznym, uczyli się tak naprawdę niejako na żywym organizmie, to jednak sobie poradzili i można powiedzieć, że dzięki temu uczniowie tych trzech miesięcy nie stracili, tylko mogli, dzięki pomocy nauczycieli, dowiedzieć się dużo nowych rzeczy, sporo się nauczyć” – powiedział minister, cytowany przez biuro prasowe sanktuarium.

„Myślę, że wszyscy nauczyciele, uczniowie i rodzicie chcieliby, aby była możliwość powrotu do tradycyjnych, stacjonarnych zajęć w szkołach. Będziemy chcieli do tego doprowadzić. Jeżeli epidemia nie będzie wzrastała, będzie na podobnym poziomie, bądź mniejszym niż w tej chwili, to wrócimy do stacjonarnych zajęć od września przyszłego roku szkolnego” – dodał minister Dariusz Piontkowski.

Hasłem pielgrzymki były słowa: „Świadkowie Prawdy”,  nawiązujące do stulecia urodzin św. Jana Pawła II i oczekiwania na beatyfikację ks. kard. Stefana Wyszyńskiego. Centralnej mszy świętej dla uczestników 83. Pielgrzymki Nauczycieli i Wychowawców w Kaplicy Matki Bożej przewodniczył w czwartek delegat Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Nauczycieli ks. bp Piotr Turzyński.

„Rzeczywiście ten semestr ostatni był bardzo trudny, ale nowe wyzwania sprawiły – jak rozmawiam tutaj z nauczycielami i kuratorami – że nauczyciele też zdobyli nowe kompetencje. Potrafią posługiwać się różnymi, nowoczesnymi technologiami komputerowymi. To nauczanie zdalne przez komputer, Internet zdało egzamin i jest jakimś dobrem” – powiedział ks. bp Piotr Turzyński.

„Bardzo piękne były głosy też kilku nauczycieli, którzy mówili, że przeżyli różne rzeczy w szkole, ale szkoła bez uczniów to jest dramat. Czyli proszę zobaczyć, że nauczyciele tęsknią za uczniami, to jest piękna rzecz, ze szkoła jest dla uczniów i bez nich jest pusto” – dodał.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl