Fot. PAP/Waldemar Deska

Rolnicy dziękują za plony

Na koniec zbiorów rolnicy zawsze dziękują za plony. W sobotę odbyły się dożynki diecezjalne w Białej Piskiej, a dziś ogólnopolskie dożynki na Jasnej Górze. 

Na Jasnej Górze, podczas uroczystej Mszy św. z okazji ogólnopolskich dożynek zostały pobłogosławione wieńce żniwne. Wieńce, które są symbolem tegorocznych plonów i jednocześnie podziękowaniem za zbiory. Eucharystii przewodniczył metropolita częstochowski, ks. abp Wacław Depo.

– Wieś miała zawsze swoją twarz, swoją twórczą tajemnicę życia kolejnych pokoleń rodzinnych. Swoją tradycję i kulturę – akcentował metropolita częstochowski.

W jasnogórskich dożynkach udział wziął prezydent Andrzej Duda.

– Polska wieś, która jak – wielokrotnie to akcentuję – zapewnia nam, Polakom, bezpieczeństwo żywnościowe, bezpieczeństwo żywnościowe naszego narodu i naszej ojczyzny, a zarazem ogromnie ważną, coraz bardziej rozrastającą się – ku naszej radości – część polskiego eksportu – podkreślał prezydent.

Wczoraj świętowali też rolnicy z diecezji ełckiej. Mimo, że plony nie były najlepsze, to wieś chce podziękować Panu Bogu. [Czytaj więcej]

– Czego brakuje? Wodę mamy, słońce mamy, jedzenie mamy. Po co narzekać? Nie ma co narzekać i nie wolno – akcentowała mieszkanka Białej Piskiej.

W Białej Piskiej, która była gospodarzem dożynek diecezjalnych, pojawiły również się tradycyjne wieńce.

– W tym roku było bardzo słabe zboże, więc dodaliśmy zieleni – wskazała uczestniczka.

W czasie Eucharystii słowo do rolników skierował ordynariusz ełcki, ks. bp Jerzy Mazur.

– Podczas każdej Mszy św. kierujemy do Boga modlitwę: Błogosławiony jesteś Panie Boże Wszechświata, bo dzięki Twojej hojności otrzymaliśmy chleb, który jest owocem ziemi i pracy rąk ludzkich. Tobie go przynosimy. I dzisiaj go przynosimy, tutaj w dzień dożynek – zwracał uwagę ordynariusz ełcki.

TV Trwam News

drukuj