fot. PAP/EPA

Dzień Solidarności z Afgańczykami

Dziś w Kościele obchodzimy Dzień Solidarności z Afgańczykami. Decyzję o zorganizowaniu takiej inicjatywy podjął przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, ksiądz arcybiskup Stanisław Gądecki, odpowiadając na apel Ojca Świętego Franciszka.

Dzień Solidarności z Afgańczykami to odpowiedź na apel Ojca Świętego Franciszka o wsparcie modlitewne i materialne dla cierpiącego ludu Afganistanu.

– Ks. abp Stanisław Gądecki zwrócił się z apelem do pasterzy i wiernych Kościoła w Polsce o modlitwę i pomoc materialną dla cierpiących Afgańczyków – mówił ks. Leszek Gęsiak ,rzecznik prasowy KEP.

Po wycofaniu się amerykańskich żołnierzy z Afganistanu i po zajęciu kraju przez talibów sytuacja mieszkańców jest dramatyczna. Wielu Afgańczyków opuszcza swoje domy.

– Afganistan to jest ten kraj, gdzie ekstremizm muzułmański doszedł do władzy. Wiemy, że nie tylko chrześcijanie, ale inni wyznawcy religii poza islamem nie mają tam racji bytu. Nawet ci bardziej (można by powiedzieć) liberalni wyznawcy islamu muszą uciekać. Wiemy, co dzieje się z kobietami, które chcą się kształcić, islam nie zabrania edukacji tych kobiet, a tam widzimy, że jest ewidentne dążenie do wprowadzenia prawa szariatu w tym najgorszym wydaniu – akcentował ks. prof. Waldemar Cisło.

Afgańczycy, a zwłaszcza mieszkający w kraju katolicy, obawiają się jeszcze większego terroru i prześladowań.

– Od wielu lat chrześcijanie w Afganistanie nie mogą w pełni praktykować swojej wiary. Według raportów Pomoc Kościołowi w Potrzebie Afganistan jest krajem, w którym chrześcijanie żyją w ciągłym strachu, w ciągłej obawie o swoje życie – zwrócił uwagę Konrad Ciempka z Pomocy Kościołowi w Potrzebie.

Ofensywa islamistów zakłóciła funkcjonowanie afgańskiej gospodarki. Wzrastają ceny żywności, w kraju panuje susza. Już wkrótce, jak ostrzega Organizacja Naród Zjednoczonych, Afganistan może zmierzyć się z ogromną klęską głodu. Na 13 września sekretarz generalny ONZ, António Guterres, ogłosił zwołanie międzynarodowej konferencji na temat pomocy dla mieszkańców Afganistanu. W akcję pomocy dla Afgańczyków włącza się Caritas Polska.

– Caritas niesie pomoc człowiekowi w potrzebie. Niezależnie od tego, jakiej jest narodowości, z jakiego powodu znalazł się w trudnej sytuacji, bo to jest podejście ewangeliczne – wskazał ks. Jerzy Sęczek, dyrektor Caritas Archidiecezji Białostockiej.

Od lat organizacja zbiera środki na pomoc Afgańczykom. Także dziś w kościołach w całej Polsce ma miejsce zbiórka datków do puszek – mówi Agata Papierz, rzecznik Caritas Archidiecezji Białostockiej.

– Fundusze trafią następnie na konto Caritas Polska i zostaną rozdzielone pomiędzy ośrodki, które pomagają uchodźcom zarówno w Polsce, jak i za granicą – zaznaczyła Agata Papierz, rzecznik Caritas Archidiecezji Białostockiej.

Więcej informacji o formach wsparcia można znaleźć na stronie internetowej [Caritas Polska].

TV Trwam News

drukuj