fot. pl.wikipedia.org

KEP: Halloween nawiązuje do praktyk okultystycznych

Halloween to tylko niewinna zabawa czy poważne zagrożenia dla duchowości? Konferencja Episkopatu Polski wskazuje jasno: Halloween nawiązuje do praktyk okultystycznych.

31 października to Wigilia Wszystkich Świętych – jednego z najważniejszych świąt w Kościele. W tym czasie modlimy się za dusze zmarłych, podejmujemy refleksję nad kruchością ludzkiego życia i odwiedzamy cmentarze.

Jednak coraz powszechniejsze staje się obchodzenie dzisiejszego dnia – jako Halloween. Tego dnia dzieci przebierają się za duchy i potwory, chodzą po domach i zbierają słodycze. Jednak to tylko atrakcyjne opakowanie, pod którym kryje się niezwykle niebezpieczna dla człowieka treść.

– Zadaniem Kościoła jest chronić każdego człowieka, również chronić dzieci przed makabrycznymi scenami związanymi chociażby ze śmiercią i Halloween – mówi ks. dr Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.

– Wszyscy wiemy, że to po prostu jest makabryczne, kiedy dzieciom daje się chociażby czekoladki w formie trumny czy inne makabryczne sceny są związane z obchodzeniem Halloween, ale to jest coś więcej. Kościół przestrzega nie tylko przed makabrycznymi scenami związanymi z Halloween, ale przed wchodzeniem w wywoływanie duchów czy po prostu w kwestie okultystyczne. Zawsze to było w tradycji Kościoła, to jest w Piśmie Świętym. Kościół przypomina, jakie jest nauczanie Jezusa Chrystusa, i jakie jest nauczanie Pisma Świętego – podkreśla ks. dr Paweł Rytel-Andrianik

Alternatywą dla Halloween są Bale Wszystkich Świętych. Dzięki tej inicjatywie dzieci nie tylko mogą spędzić czas na wspólnej zabawie, ale też poznać historię Kościoła i pogłębić swoją wiarę.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj