Ks. bp Adam Szal następcą ks. abp. Józefa Michalika w Przemyślu

Dotychczasowy ksiądz biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej Adam Szal został mianowany przez Ojca św. Franciszka księdzem arcybiskupem metropolitą przemyskim. Będzie następcą ks. abp. Józefa Michalika, który przechodzi na emeryturę. 

Ksiądz arcybiskup Józef Michalik 20 kwietnia br. ukończył 75 lat i uzyskał wiek emerytalny. Wcześniej, zgodnie z prawem kanonicznym, złożył rezygnację i od dnia jej przyjęcia w archidiecezji przemyskiej modlono się w intencji przyszłego arcypasterza, „aby mógł podjąć i wypełnić swoją posługę w duchu miłości do Chrystusa Pana i Jego ludu”. Decyzją Ojca św. Franciszka został nim mianowany 30 kwietnia dotychczasowy ksiądz biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej Adam Szal. Ingres nowego metropolity do katedry przemyskiej odbędzie się 21 maja – poinformował kanclerz kurii przemyskiej ks. Bartosz Rajnowski. Tego dnia nastąpi oficjalne przejęcie zwierzchnictwa nad diecezją przez księdza biskupa Szala.

Komunikat Nuncjatury Apostolskiej:

***

ks. bp. SzalKs. bp Adam Szal urodził się 24 grudnia 1953 r. w rodzinie Czesława i Heleny z domu Uchman. Po ukończeniu Szkoły Podstawowej w Wysokiej odbył naukę w zakresie szkoły średniej w Technikum Rachunkowości Rolnej w Wysokiej. Po egzaminie maturalnym złożonym w maju 1972 r., wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu. Pierwszy rok studiów seminaryjnych został przerwany przez powołanie do odbycia zasadniczej służby wojskowej, która miała miejsce w kleryckiej jednostce wojskowej w Bartoszycach, w okresie od 6 grudnia 1972 r. do 14 października 1974 r.

Po ukończeniu służby wojskowej kontynuował formację seminaryjną, która została zwieńczona święceniami kapłańskimi. Udzielił mu ich 31 maja 1979 r. ks. bp Ignacy Tokarczuk w bazylice archikatedralnej w Przemyślu. Pierwszą placówką duszpasterską była parafia Lutcza w dekanacie strzyżowskim (1.06.1979 – 20.07.1982). W tym okresie, na podstawie pracy pt. „Program społeczno-polityczny „Echa Przemyskiego”, otrzymał 24 czerwca 1980 r. stopień magistra teologii na Wydziale Teologicznym KUL w Lublinie. W okresie od 20 lipca 1982 do 8 lipca 1984 r. był wikariuszem parafii pw. Trójcy Świętej w Krośnie. Stamtąd został skierowany na dalsze studia z zakresu historii Kościoła w ramach Wydziału Teologicznego KUL. Zwieńczeniem studiów była obrona pracy doktorskiej, która miała miejsce 15 maja 1990 r. Praca nosiła tytuł „Duchowieństwo diecezji przemyskiej obrządku łacińskiego w latach 1918-1939”. W międzyczasie, w okresie od 1 lipca 1987 do 30 czerwca 1988 r. był wikariuszem parafii pw. Ducha Świętego w Przeworsku. W dniu 1 lipca 1988 r. podjął obowiązki dyrektora Biblioteki Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu i wykładowcy historii Kościoła w Instytucie Teologicznym w Przemyślu. Od 20 sierpnia 1991 r. pełnił także obowiązki prefekta alumnów Seminarium, a 29 czerwca 1996 r. został mianowany rektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu. Funkcję tę pełnił do 22 czerwca 2001 r. W roku 1999 został włączony do grona kanoników gremialnych Kapituły Metropolitalnej pełniąc w niej od 2005 r. funkcję prepozyta. W roku 1994 wszedł do kolegium redakcyjnego „Niedzieli Przemyskiej”.

Z woli Ojca św. Jana Pawła II, 16 listopada 2000 został ogłoszony biskupem pomocniczym przybierając zawołanie „Gloria Tibi Trinitas”. Metropolita przemyski ks. abp Józef Michalik udzielił mu święceń biskupich 23 grudnia 2000 r. Współkonsekratorami byli ks. bp Stefan Moskwa, biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej i ks. bp Edward Białogłowski, biskup pomocniczy diecezji rzeszowskiej. W ramach Konferencji Episkopatu Polski od 2001 r. jest członkiem Komisji Misyjnej, a od 2007 r. pełni funkcję delegata KEP do spraw Ruchu Światło Życie. W latach 2008-2014 był członkiem Komisji ds. Młodzieży. Interesuje się historią Kościoła katolickiego, szczególnie XIX i XX w. oraz problematyką dotyczącą dziejów archidiecezji przemyskiej. Od wielu lat pielgrzymuje pieszo na Jasną Górę i sanktuariów maryjnych na Podkarpaciu.

***

ks.-abp-Józef-MichalikKs. bp Adam Szal zastąpi ks. abp. Józefa Michalika, który pasterzem archidiecezji przemyskiej był 23 lata. Niemal całą drugą połowę tej posługi dzielił między diecezję a Konferencję Episkopatu Polski, gdzie przez 10 lat pełnił funkcję przewodniczącego Episkopatu (wcześniej był przez 5 lat zastępcą przewodniczącego). Był pierwszym przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski, który nie był jednocześnie prymasem Polski. Księża biskupi wybrali go na stanowisko przewodniczącego w 2004 r., po pięciu latach – decyzją Episkopatu – ksiądz arcybiskup Michalik rozpoczął drugą kadencję. Funkcję przewodniczącego KEP pełnił do 12 marca 2014 r. W maju tego samego roku obchodził jubileusz 50-lecia kapłaństwa. W październiku 2016 roku minie 30 lat od kiedy został biskupem.

Ks. abp Józef Michalik rezygnację z funkcji metropolity przemyskiego złożył już w lipcu ubiegłego roku. W listopadzie poinformował o przyjęciu jej przez Ojca Świętego. Miał jednak pozostać arcybiskupem metropolitą do osiągnięcia wieku kanonicznego i wyznaczenia następcy. „Jeśli coś udało się nam wspólnie w Bożej sprawie dobrego dokonać, to stało się to dzięki Bożej łasce i Waszej pomocy” – pisał w lipcu ub. r. w liście do diecezjan abp Michalik. 20 kwietnia ukończył 75 lat. 30 kwietnia Papież wyznaczył na jego następcę ks. bp. Adama Szala.

 

 

KEP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl