fot. PAP/EPA

Papież do żołnierzy i policjantów: bądźcie siewcami pokoju

Tysiące żołnierzy i policjantów z całego świata, także z Polski, wzięły udział w specjalnej sobotniej papieskiej audiencji generalnej z okazji Roku Świętego. „Bądźcie narzędziami pojednania, budowniczymi mostów i siewcami pokoju”- wzywał ich papież Franciszek.

Jubileusz policji i wojska zorganizowano z okazji 30. rocznicy podpisania przez Jana Pawła II konstytucji apostolskiej „Spirituali Militum Curae” na temat ordynariatów polowych i ich statusu. Przybyli ordynariusze wojskowi i kapelani.

W polskiej delegacji Ordynariatu Polowego była 80-osobowa grupa żołnierzy i funkcjonariuszy służb mundurowych z biskupem polowym Józefem Guzdkiem.

Zwracając się do przedstawicieli służb mundurowych z wielu krajów papież powiedział podczas audiencji na placu Świętego Piotra: „Jesteście wezwani nie tylko do tego, by kłaść kres konfliktom, ale także by wnosić wkład do budowy ładu opartego na prawdzie, na sprawiedliwości i na wolności, zgodnie z definicją pokoju z encykliki >>Pacem in terris<< świętego Jana XXIII”.

– Zapewnianie pokoju nie jest łatwym przedsięwzięciem, zwłaszcza dlatego, że wojna wyjaławia serca i zwiększa przemoc i nienawiść. Wzywam was, byście się nie zniechęcali – mówił Ojciec Święty.

Papież dodał też: „W obliczu wyzwań każdego dnia, niech jaśnieje wasza chrześcijańska nadzieja, która jest pewnością zwycięstwa miłości nad nienawiścią i pokoju nad wojną”.

Zwracając się do Polaków obecnych na audiencji papież również pozdrowił wojskowych mówiąc: „Bądźcie nosicielami pojednania, budowniczymi mostów i siewcami pokoju”.

 

 

PAP/RIRM/TV Trwam News

drukuj