fot. PAP/EPA

Druga rocznica wyboru Franciszka na Stolicę Piotrową

Dziś przypada druga rocznica wyboru kardynała Jorge Mario Bergoglio na Stolicę Piotrową. 13 marca 2013 r., podczas drugiego dnia konklawe, zwołanego w związku z ustąpieniem Papieża Benedykta XVI, kardynał z Argentyny został Papieżem.

Ks. prof. Jan Machniak, dyrektor Katedry Teologii Duchowości Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, mówi, że pontyfikat Papieża Franciszka cechuje się obecnością wśród ludzi biednych i potrzebujących.

Mimo swojego wieku Ojciec Święty podejmuje podróże apostolskie – jak on to nazywa – na obrzeżach świata. Szuka Chrystusa pośród ludzi najuboższych, pośród tych, którzy cierpią. Kontynuuje linię Jana Pawła II, Benedykta XVI, ale nadaje papiestwu nowy wymiar, nowy charakter, odpowiadający potrzebom naszego czasu. Przypomina o tym, że chrześcijanin powinien być we współczesnym świecie, obojętnie czy jest kardynałem, czy  biskupem. Dziś swoim duchowym bogactwem ubogaca cały Kościół – powiedział ks. prof. Jan Machniak.

W komunikacie zebrania plenarnego KEP napisano, że „Ojciec Święty jest dla Kościoła darem i nadzieją. Jego wyrazista osobowość, styl duszpasterski i radykalizm ewangeliczny budzą autentyczny szacunek, który podzielają polscy biskupi” – czytamy.

Biskupi w przeddzień drugiej rocznicy wyboru papieża Franciszka sprawowali Mszę św. w intencji Ojca Świętego.

Eucharystii w bazylice Świętego Krzyża na Krakowskim Przedmieściu przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce ks. abp Celestino Migliore. Homilię wygłosił prymas Polski ks. abp Wojciech Polak.

„Posługa czuwania nad Winnicą Pana, strzeżenia w niej każdej osoby, zwłaszcza najuboższych i najbardziej potrzebujących, poprowadziła w tych pierwszych dwóch latach pontyfikatu naszego papieża Franciszka do przypomnienia nam wszystkim prawdy o małżeństwie i rodzinie” – podkreślił metropolita gnieźnieński i prymas Polski.

Przypominając nauczanie Ojca Świętego, ks. abp Polak podkreślił, że rodzina jest miejscem kształtowania dojrzałego człowieczeństwa, a jednocześnie „cegiełkami służącymi do budowania społeczeństwa”. Wśród podstawowych prawd o małżeństwie i rodzinie, od których odstąpić nam nie wolno, papież Franciszek wymienia: nierozerwalność, jedność, wierność i otwarcie na życie.

Ojciec Święty Franciszek jest pierwszym Papieżem z kontynentu amerykańskiego, a także pierwszym spoza Europy od czasu papieża Grzegorza III. Jest również pierwszym jezuitą wybranym na Papieża i pierwszym zakonnikiem od czasu papieża Grzegorza XVI.

 

 


 

 

RIRM/KEP

drukuj