Papież Franciszek: Albania to kraj męczenników

Ojciec św. Franciszek kontynuuje jednodniową wizytę apostolską do Albanii. Hasłem pielgrzymki są słowa: „Wspólnie z Bogiem ku nadziei, która nie zawodzi”. Transmisja w TV Trwam i Radiu Maryja.

Przed godz. 9:00 samolot z Ojcem św. wylądował na międzynarodowym lotnisku im. Bł. Matki Teresy z Kalkuty w Tiranie.

Na lotnisku Papieża Franciszka powitał premier Edi Rama z małżonką wraz przedstawicielami albańskiego rządu. Papieża powitali także przedstawiciele Konferencji Biskupów Albanii: ks. abp Tirany Rrok Mirdita, przewodniczący episkopatu ks. abp Angelo Massafra oraz nuncjusz apostolski ks. abp Ramiro Molines Inglés.

O godz. 11.00 na placu bł. Matki Teresy pod przewodnictwem Ojca św. Franciszka rozpoczęła się uroczysta Eucharystia.

Podczas Mszy św. Papież Franciszek oddał hołd ofiarom prześladowań w czasach komunistycznego reżimu. Nawiązując do cierpień chrześcijan i muzułmanów powiedział, że Albania jest „krajem męczenników”.

W homilii Papież przypomniał dekady izolacji Albanii i prześladowań: „W niedawnej przeszłości również brama waszej ojczyzny została zamknięta, zamknięta zasuwą zakazów i wymogów systemu, który odrzucał Boga i uniemożliwił korzystanie z wolności religijnej”.

„Ci, którzy bali się prawdy i wolności, czynili co w ich mocy, by usunąć Boga z serca człowieka i wykluczyć Chrystusa i Kościół z dziejów waszej ojczyzny, pomimo że była ona jednym z pierwszych krajów, które otrzymały światło Ewangelii” – dodał.
„Patrząc wstecz na dziesięciolecia okrutnych cierpień i surowych prześladowań katolików, prawosławnych i muzułmanów, możemy powiedzieć, że Albania jest krajem męczenników. Wielu biskupów, kapłanów, zakonników i wiernych świeckich zapłaciło życiem za swą wierność” – podkreślił Ojciec św. Franciszek w wielokrotnie oklaskiwanej przez wiernych homilii.

Mówił o wielkiej odwadze Albańczyków i konsekwencji w wyznawaniu wiary. Zauważył, że „wielu chrześcijan nie ugięło się przed pogróżkami, ale podążało nadal bez wahania obraną drogą”.

Papież dodał, że swe myśli kieruje na cmentarz w Szkodrze, który jest symbolicznym miejscem męczeństwa katolików, bowiem byli w tym miejscu rozstrzeliwani. „Ze wzruszeniem składam kwiat modlitwy oraz wdzięcznej i wiecznej pamięci” – powiedział.

„Dziś – dodał – drzwi Albanii są na nowo otwarte”. Apelował do chrześcijan, aby uczestniczyli w dziele umacniania więzów solidarności i krzewienia idei sprawiedliwości oraz braterstwa.

Homilię Papież zakończył słowami:

„Kościele żyjący na tej albańskiej ziemi, dziękuję za twój przykład wierności Ewangelii! Tak wiele twoich synów i córek cierpiało dla Chrystusa, nawet aż do ofiary ze swego życia. Niech ich świadectwo wspiera twoje kroki dziś i jutro na drodze miłości, wolności, sprawiedliwości i pokoju”.

Ulice Tirany udekorowano portretami 40 księży-męczenników, których proces kanonizacyjny trwa od kilkunastu lat. W ten sposób albański Kościół przypomniał o nich głośno, wyrażając nadzieje na przyspieszenie procedur kanonicznych.

Rano, po przylocie do Albanii, podczas ceremonii powitalnej w Pałacu Prezydenckim Franciszek powiedział, że sytuacja w tym kraju dowodzi, iż możliwe jest pokojowe współistnienie ludzi i wspólnot należących do różnych religii.

Papież wzywał z Tirany: „Niech nikt nie myśli, że może zasłaniać się Bogiem, gdy planuje i dopuszcza się aktów przemocy i prześladowania! Niech nikt nie używa religii jako pretekstu do swych działań sprzecznych z godnością człowieka i jego podstawowymi prawami, na pierwszym miejscu prawem wszystkich do życia i wolności religijnej!”.

Słowa te zinterpretowano jako apel w związku z falą ekstremizmu na Bliskim Wschodzie.

Franciszek nazwał Albanię „krajem ludzi heroicznych, którzy oddali swoje życie za niepodległość swej ojczyzny”. Dodał: „po okresie zimy izolacji i prześladowań, nadeszła w końcu wiosna wolności”.

„Minęło już prawie ćwierć wieku od chwili, kiedy Albania znalazła się na trudnej, ale fascynującej drodze wolności” – przypomniał. Papież dodał, że odzyskana wolność pozwoliła Albańczykom patrzeć z ufnością i nadzieją w przyszłość.

Położył nacisk na to, że poszanowanie praw człowieka, wśród których szczególne miejsce zajmuje wolność religijna i wolność słowa, jest „warunkiem wstępnym rozwoju społecznego i gospodarczego” kraju.

Wyraził uznanie dla pokojowego współistnienia i współpracy osób należących do różnych religii w Albanii i stwierdził, że klimat szacunku i wzajemnego zaufania między katolikami, prawosławnymi i muzułmanami jest cennym dobrem dla kraju.

„Nabiera on szczególnego znaczenia w naszych czasach, w których ze strony grup ekstremistycznych wypaczany jest autentyczny sens religii i gdy ulegają zaburzeniu i instrumentalizacji różnice między poszczególnymi wyznaniami, czyniąc z nich niebezpieczny czynnik konfliktu i przemocy, zamiast okazji do otwartego i naznaczonego szacunkiem dialogu” – oświadczył Papież.

W przemówieniu wygłoszonym w obecności prezydenta Bujara Nishaniego i premiera Ediego Ramy Franciszek oddał hołd pochodzącej z rodziny albańskiej błogosławionej Matce Teresie z Kalkuty. Przypomniał również wizytę Jana Pawła II w 1993 roku.

W samolocie lecącym z Rzymu do Tirany Papież, pozdrawiając dziennikarzy, powiedział im, że pokojowa koegzystencja religii w Albanii jest „pięknym znakiem dla świata.

Jak wskazuje ks. prof. Jan Machniak – wizyta Ojca św. w Albanii jest szczególna. Papież chce podkreślić, że nawet najmniejszy Kościół jest bardzo ważny.

– Albania jest miejscem, gdzie Kościół ma również swoją reprezentację. Rozumiał to bardzo dobrze Ojciec św. Jan Paweł II. Dzisiaj udaje się tam, jakby po jego śladach, Papież Franciszek dla podkreślenia, że mały Kościół, bo jest to niewielki Kościół albański jest bardzo ważny dla wszystkich wierzących w Jezusa Chrystusa, dla całego Kościoła katolickiego. Ojciec św. właśnie taką metodę przyjął, że odwiedza na sam początek małe Kościoły. Niektórzy dziwią się, ale on chce w ten sposób podkreślić, że nawet ta najmniejsza owczarnia jest bardzo cenna i bardzo ważna w oczach Boga – powiedział ks. prof. Jan Machniak.

Papież Franciszek oświadczył już wcześniej, że udając się do Albanii pragnie „utwierdzić w wierze tamtejszy Kościół i dodać otuchy temu krajowi, który tak długo cierpiał z powodu minionych ideologii”.

Po południu na katolickim uniwersytecie Ojciec Św. Franciszek spotkał się z przywódcami innych religii i wyznań. Następnie udał się do katedry, gdzie przewodniczył nieszporom z udziałem przedstawicieli duchowieństwa i świeckich oraz seminarzystów. Po nabożeństwie uda się do ośrodka dobroczynnego Betania, gdzie spotka się z dziećmi porzuconymi, osieroconymi, niepełnosprawnymi i ofiarami przemocy.

Następnie udał się

PROGRAM PIELGRZYMKI:

09.00 – Przylot Ojca św. Franciszka na lotnisko im. Matki Teresy w Tiranie. Ojca św. powita premier Edi Rama.

09.30 – Oficjalna ceremonia powitania Ojca św. Franciszka na placu przed Pałacem. Prywatna rozmowa z prezydentem Bujarem Nishanim w Pałacu Prezydenckim.

10.00 – Spotkanie z przedstawicielami władz Albanii. Przemówienie Ojca św.

11.00 – Eucharystia pod przewodnictwem Ojca św. Franciszka na placu Matki Teresy. Modlitwa Anioł Pański.

16.00 – Spotkanie Ojca św. Franciszka ze zwierzchnikami innych religii i wyznań chrześcijańskich Albanii na Uniwersytecie Katolickim Matki Bożej Dobrej Rady.

17.00 – Nieszpory pod przewodnictwem Ojca św. Franciszka z udziałem kapłanów, osób konsekrowanych, seminarzystów i przedstawicieli świeckich ruchów kościelnych Albanii w katedrze św. Pawła w Tiranie.

18.30 – Spotkanie Ojca św. z dziećmi i przedstawicielami podopiecznych innych ośrodków mcharytatywnych Albanii w kościele ośrodka pomocy Betania.

19.45 – Ceremonia pożegnania Ojca św. Franciszka na lotnisku im. Matki Teresy.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl