fot. PAP/EPA

Podróż Apostolska Ojca Świętego dobiegła końca

Ojciec Święty Franciszek zakończył sześciodniową podróż po Afryce i odleciał z Madagaskaru do Rzymu. Papież odwiedził też Mozambik i Mauritius.

Wizyta w Afryce była 31. zagraniczną pielgrzymką Ojca Świętego i jednocześnie jedną z najdłuższych papieskich podróży pod względem pokonanego dystansu. 30 lat temu Mozambik, Madagaskar i Mauritius odwiedził św. Jan Paweł II. Tematami przemówień papieża Franciszka były: walka z ubóstwem i wykluczeniem, zwłaszcza w czasie wizyty w Mozambiku i na Madagaskarze – jednych z najbiedniejszych państw świata, apele o położenie kresu korupcji oraz o ochronę środowiska naturalnego i „ekologiczne nawrócenie”.

W wystąpieniach Ojca Świętego wybrzmiały także prośby o „męstwo pokoju” i pojednanie. W przemówieniu do władz Mozambiku, przedstawicieli organizacji społecznych i korpusu dyplomatycznego, papież Franciszek powiedział:

„Pokój jest jak kruchy kwiat, który usiłuje zakwitnąć pośród kamieni przemocy i zatem wymaga, aby był umacniany z determinacją, lecz bez fanatyzmu, odważnie, ale bez egzaltacji, wytrwale, choć w sposób inteligentny: mówimy <<nie>> przemocy, która niszczy, <<tak>> dla pokoju i dla pojednania”.

W poniedziałek z kolei Papież gościł z jednodniową wizytą na Mauritiusie. Podczas Mszy św. zachęcał wiernych, by pomagali ludziom młodym odnaleźć swoje szczęście w Jezusie. Jak mówił o. Henryk Ślusarczyk, wizyta Ojca Świętego w Afryce może przynieść pokój i umocnienie tamtejszej społeczności, w szczególności właśnie ludziom młodym.

Młodzi w dobrym znaczeniu  są bardzo wpływowi, czyli można wpłynąć na ich serce, można pobudzić do działania, pokazać im, że w nich jest siła, że w nich jest moc, że to od nich wiele zależy – zaznaczył o. Henryk Ślusarczyk, były misjonarz w Angoli.

Ojciec Święty próbuje zaangażować młodzież do procesu pokojowego, by nie stała z boku, tylko zrozumiała, że to nie przyszłość, a teraźniejszość jest ważna – dodał o. Henryk Ślusarczyk.

Pokój, o którym mówił Ojciec Święty, to pokój Chrystusowy. To jest o wiele więcej niż po prostu brak wojny, brak konfliktów. Pokój Chrystusowy to jest stan naszego serca, które należy do Boga, które odpowiada na potrzeby drugiego człowieka – zaznaczył o. Henryk Ślusarczyk.

Bo to przesłanie o pokoju Chrystusowym, czyli Ewangelia – jak mówił o. Henryk Ślusarczyk – jest najlepszym orężem, które posiadamy, a które może przemienić ludzkie serca, by w kraju i społeczeństwie panował pokój.

Na ten rok planowana jest jeszcze podróż Papieża do Japonii i być może do Tajlandii. Wizyta ta nie została dotąd oficjalnie zapowiedziana przez Watykan; nieoficjalnie wiadomo, że może do niej dojść pod koniec listopada.

 

TV Trwam News/radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl