Ojciec św. Franciszek: Dramatyczne rozmiary bezrobocia na świecie

Bezrobocie na świecie wśród osób młodych i dojrzałych osiągnęło dramatyczne rozmiary i wymaga poczucia sprawiedliwości, a także odpowiedzialności – powiedział papież Franciszek podczas spotkania w sobotę z watykańską fundacją Centesimus Annus – Pro Pontefice.

W przemówieniu do uczestników kongresu fundacji Franciszek mówił: „Jak nie być zaniepokojonym poważnym problemem bezrobocia osób młodych i dojrzałych, które nie dysponują środkami, by rozwijać samych siebie?”.

„To problem, który osiągnął naprawdę dramatyczne rozmiary tak w krajach rozwiniętych, jak i w tych rozwijających się i wymaga rozwiązania w poczuciu sprawiedliwości międzypokoleniowej i odpowiedzialności za przyszłość” – oświadczył papież.

Zwracając się do 250 osób, przybyłych na konferencję na temat zatrudnienia i godności oraz solidarności społecznej Franciszek stwierdził, że wszystkim wysiłkom na rzecz poprawy sytuacji musi towarzyszyć troska nie tylko o jednostki, ale także o rodziny.

Przypomniał, że podczas dwóch niedawnych synodów biskupów na temat rodziny mówiono, że to na niej odbijają się problemy z zatrudnieniem.

Papież podziękował fundacji za starania na rzecz poszukiwania “alternatywnych sposobów rozumienia ekonomii, rozwoju i handlu”, by” – jak zaznaczył – odpowiedzieć na etyczne wyzwania, wynikające między innymi z mentalności marnotrawstwa i stylu życia, które „lekceważą biednych i gardzą słabymi”.

“Krzewienie integralnego rozwoju ludzkiego – wskazał – wymaga dialogu i zainteresowania potrzebami i aspiracjami ludzi, słuchania biednych oraz o ich codziennych doświadczeniach licznych nakładających się wyrzeczeń”.

Franciszek zaapelował też o występowanie z inicjatywami na rzecz społecznej inkluzji i skutecznej solidarności.

Watykańską Fundację Centesimus Annus – Pro Pontifice powołał Jan Paweł II. Jej główne cele to krzewienie nauki społecznej Kościoła wśród przedsiębiorców i innych grup, a także propagowanie zbiórki środków na utrzymanie Stolicy Apostolskiej.

„Centesimus annus” to tytuł społecznej encykliki polskiego papieża, opublikowanej w 1991 r.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl