K. Szczerski: Polska dobrym przykładem, jak może wyglądać Europa przyszłości

Polska jest bardzo dobrym przykładem tego, jak może wyglądać Europa przyszłości; warto obserwować Polskę, gdzie ludzie dokonali zmiany siłą głosu wyborczego – przekonywał szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski podczas Kongresu Polska Wielki Projekt.

Podczas trwającego dziś trzeciego dnia VII Kongresu Polska Wielki Projekt, który odbywa się w Warszawie, minister Szczerski wziął udział w panelu „Europa wolności. Jak odmienić Unię?”.

Szef gabinetu prezydenta wyraził opinię, że w Europie widać obecnie obawę przed wolnymi wyborami.

„Dzisiaj wolne wybory mają złą markę. Wolnych wyborów wiele części elit państw europejskich i Europy po prostu się obawia; rozumie to jako nieprzyjemną konieczność, z którą trzeba się zmierzyć, a nie jako esencję demokracji europejskiej” – mówił podczas swojego wystąpienia Krzysztof Szczerski.

„Wybory mogą przynieść zmianę, a tej ustabilizowane środowiska nie chcą” – dodał prezydencki minister.

Jego zdaniem kraje Europy powinny brać przykład z Polski.

„W Polsce to suweren dokonał zmiany politycznej i ona jest realna. Polska dlatego spotyka się dzisiaj z tak wielkimi różnymi formami agresji słownej i innej” – mówił prezydencki minister.

Jak dodał, swoim zagranicznym kolegom poleca on, by studiowali przypadek Polski, bo „w Polsce ludzie dokonali zmiany siłą głosu wyborczego”.

„Polska jest bardzo dobrym przykładem dla tego, jak może wyglądać Europa przyszłości. Warto studiować Polskę” – podkreślił.

W trakcie panelu Krzysztof Szczerski mówił też, że w jego ocenie najistotniejsze jest, by „przywrócić Unii Europejskiej poczucie, że Unia jest źródłem wolności, a nie opresji”. Jak mówił, na początku wspólnota umożliwiała większą ilość działań niż ich zabraniała.

„Dzisiaj jest tak, że coraz częściej do Europejczyków dociera sygnał, że ich państwo czegoś nie może lub coś musi, bo jest w UE (…) Naprawdę zmieniła się zasada funkcjonowania władzy w Europie. Odejście od władzy umożliwiającej na władzę zakazującą i nakazującą. Bez zmiany, bez wielkiego przejścia wolności (…) to wrażenie będzie się pogłębiało” – stwierdził Krzysztof Szczerski.

Za siłę Europy minister Szczerski uznaje natomiast jej różnorodność polityczną.

„To jest jej siła. Jeśli gdzieś istnieje siła Europy, to właśnie w fakcie, że to jest policentryczna struktura, gdzie wiele podmiotów ma swoją własną, odrębną legitymizację i dzięki tej odrębnej legitymizacji, np. narodowych demokracji możliwa jest w ogóle władza w Europie” – mówił.

Rozpoczęty w czwartek VII Kongres Polska Wielki Projekt odbywa się pod hasłem „Wolność – polski projekt dla Europy”. Głównym organizatorem kongresu jest Fundacja Polska Wielki Projekt. Współorganizatorami są: Instytut Inicjatyw Publicznych, Ośrodek Myśli Politycznej, Stowarzyszenie Twórców dla Rzeczypospolitej i Stowarzyszenie Młodzi dla Polski.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl