fot. prezydent.pl

K. Szczerski: Prezydent RP w Australii i Nowej Zelandii poruszy m.in. kwestie polityczne, gospodarcze i obronne; spotka się także z Polonią

W dniach 18-23 sierpnia 2018 roku (sobota-czwartek) Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda z Małżonką złoży oficjalną wizytę w Australii i Nowej Zelandii. To pierwsza w historii wizyta prezydenta Polski w tych krajach – powiedział na specjalnie zwołanej konferencji prasowej szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.  

Szef gabinetu prezydenta podkreślił, że będzie ona miała cztery wymiary: polityczny, gospodarczy, obronny i polonijny. Para prezydencka będzie przebywać w tych krajach w sumie sześć dni.

Podczas wizyty Zwierzchnika Sił Zbrojnych RP przewidziane jest podpisanie umów i dokumentów bilateralnych, dotyczących m.in. współpracy obronnej. Polska jest zainteresowana zakupem australijskich fregat.

– Do Australii jednocześnie z wizytą pana prezydenta udaje się też minister obrony narodowej, który będzie prowadził swoje rozmowy. Zakładamy, że ich efektem będzie podpisanie listu intencyjnego na zakup fregat rakietowych typu Adelaide mających wzmocnić polską Marynarkę Wojenną – oświadczył Krzysztof Szczerski.

Zakup trzech używanych australijskich fregat byłby znaczącym krokiem w rozbudowie polskich sił morskich. Fregaty mają 20 lat. W 2008 r. jednostki przeszły remont. Na ich pokładach zainstalowano najnowocześniejszy system obrony rakietowej.

RIRM

drukuj