Para prezydencka przygotowała paczki dla potrzebujących

Dziękuję tym, którzy wyciągają przyjacielską dłoń do potrzebujących – powiedział prezydent Andrzej Duda, który we wtorek wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą przygotował w Banku Żywności w Ciechanowie paczki dla potrzebujących.

Para prezydencka wzięła udział w 21. Świątecznej Zbiórce Żywności. Produkty spożywcze takie jak mąka, cukier, olej, ryż, na północnym Mazowszu zebrane przez 142 wolontariuszy, trafią do najbardziej potrzebujących. Przygotowane przez prezydenta i jego małżonkę paczki zostaną przekazane podopiecznym Akcji Katolickiej przy parafii św. Józefa w Ciechanowie.

Prezydent dziękował organizatorom i wolontariuszom za zaangażowanie, a także wszystkim klientom sklepów i szefom firm, którzy dostarczają produkty do banków żywności.

Dziękuję, że pamiętacie, że są niestety wciąż w naszym kraju ludzie, którzy tej przyjacielskiej ręki w okresie świątecznym i innych częściach roku potrzebują” – podkreślił prezydent.

To jest wielkie dzieło rozpoczęte przez Jacka Kuronia 21 lat temu” – powiedziała Agata Kornhauser-Duda.

Jak mówiła, przez ten okres zebrano 758 tys. ton żywności o wartości prawie 2 mld zł. Według niej 2 mln osób korzysta obecnie z pomocy banków żywności.

Bardzo się cieszę, że w akcję zaangażowane są młode osoby” – dodała pierwsza dama.

Agata Kornhauser-Duda przypomniała, że para prezydencka po raz trzeci wzięła udział w Świątecznej Zbiórce Żywności.

Natomiast już od lat wspieramy tę akcję robiąc zakupy w ramach zbiórki żywności w naszym osiedlowym sklepie w Krakowie” – podkreśliła pierwsza dama.

To, co dla mnie jest najważniejsze, to fakt, że Banki Żywności nie tylko wspierają najbardziej potrzebujących materialnie, ale przede wszystkim sprawiają, że we wszystkich polskich rodzinach w czasie świąt Bożego Narodzenia panuje radość i że dbają państwo o to, by w każdej polskiej rodzinie stół wigilijny nie był pusty, by cieszyć się radością bycia razem” – zaznaczyła Agata Kornhauser-Duda zwracając się do wolontariuszy i organizatorów akcji.

Apelowała o to, by nie marnować jedzenia.

Podzielmy się tym jedzeniem z tymi, którym tego jedzenia brakuje” – powiedziała Agata Kornhauser-Duda.

Prezes Federacji Polskich Banków Żywności Marek Borowski poinformował, że w tym roku w akcji zbierania żywności uczestniczyło 55 tys. wolontariuszy. W ciągu trzech dni zbiórki udało się zebrać 776 ton żywności.

Dodał, że zbiórki żywności to jeden z elementów działalności Banków Żywności.

Banki Żywności są jedyną w Polsce profesjonalną organizacją, która zajmuje się ratowaniem nadwyżek żywności, które – niezagospodarowane przez nas – mogłyby się zmarnować” – podkreślił Marek Borowski.

Według Borowskiego Banki Żywności w ciągu roku zagospodarowują ok. 100 tys. ton artykułów spożywczych, które trafiają do ok. 1 mln 800 tys. osób w naszym kraju.

PAP/RIRM

drukuj