fot. PAP/Jacek Turczyk

Zakończyła się odprawa kierowniczej kadry MON i Sił Zbrojnych RP

W Warszawie zakończyła się odprawa kierowniczej kadry MON i Sił Zbrojnych RP. W naradzie uczestniczył zwierzchnik Sił Zbrojnych, prezydent Andrzej Duda.

Jeszcze przed rozpoczęciem obrad, na wspólnej konferencji z szefem MON, prezydent wskazywał, że jednym z wyzwań jest nieprzewidywalna polityka Federacji Rosyjskiej, która pokazuje, że jest gotowa sięgnąć do siły militarnej, aby osiągnąć swoje cele.

To – jak dodał prezydent – wymusza podjęcie konkretnych działań wzmacniających potencjał obronny.

– M.in. dlatego poleciłem szefowi BBN przygotowanie rekomendacji dla nowej strategii bezpieczeństwa narodowego, które zostaną przekazane wkrótce MON. Na ich podstawie MON przygotuje projekt strategii, którą następnie będę mógł zatwierdzić – powiedział Andrzej Duda.

Prezydent wskazał też, że priorytetem naszej polityki bezpieczeństwa pozostanie rozwijanie zdolności NATO do odstraszania i obrony na wschodniej flance, a także wzmacnianie strategicznego partnerstwa z USA.

Szef państwa polskiego dziękował też ministrowi obrony za nadanie współpracy zupełnie nowej jakości.

Minister Mariusz Błaszczak wskazywał, że silne wojsko to bezpieczna Polska.

– Rozumiejąc trudną sytuację bezpieczeństwa w naszym bezpośrednim otoczeniu geostrategicznym, konsekwentnie budujemy nowoczesne wojsko polskie, które będzie zdolne obronić suwerenność naszego kraju, aktywnie uczestniczyć w działaniach sojuszniczych oraz być w gotowości do niesienia pomocy społeczeństwu w sytuacjach kryzysowych – podkreślił Mariusz Błaszczak.

Szef MON poinformował, że powołał pełnomocnika ds. utworzenia Agencji Uzbrojenia, która zajmie się zakupami sprzętu dla wojska. Zapowiedział też wzmocnienie militarne wschodniej Polski, m.in. poprzez utworzenie tam nowej dywizji zawodowego wojska.

 

RIRM

drukuj