fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

Szef MON uczestniczył w świątecznym spotkaniu z żołnierzami polskimi oraz sojuszniczymi stacjonującymi w Polsce

W Powidzu szef MON Mariusz Błaszczak uczestniczył w świątecznym spotkaniu z żołnierzami polskimi oraz wojsk sojuszniczych stacjonujących na terytorium Polski. Uroczystość odbyła się w 33. Bazie Lotnictwa Transportowego. W spotkaniu wzięło udział między innymi dowództwo amerykańskiej dywizji.

https://twitter.com/MON_GOV_PL/status/1204736569246130179

Minister Mariusz Błaszczak dziękował żołnierzom wojsk sojuszniczych za obecność w Polsce. Polityk mówił między innymi o wspólnych ćwiczeniach, a także defiladach oraz świętowaniu podczas pikników wojskowych.

Szef MON podsumował również kończący się rok. Podkreślił, że obecna sytuacja Polski na arenie międzynarodowej to w szczególności zasługa żołnierzy.

– W 2019 roku świętowaliśmy 70-lecie NATO, 20 lat Polski w tym sojuszu, a także 15-lecie przystąpienia do Unii Europejskiej. To ważne rocznice. Polska znacząco zmieniła się przez te lata, przechodząc od struktury wojskowej typowej dla bloku wschodniego do państwa przeznaczającego na obronność 2 proc. swojego PKB z siłami zbrojnymi biorącymi udział w misjach zagranicznych, jednego z liderów Sojuszu Północnoatlantyckiego. Dzięki ciężkiej pracy polityków, dyplomatów, ale przede wszystkim żołnierzy jesteśmy cenionym i wiarygodnym członkiem NATO – wskazał Mariusz Błaszczak.

Na terytorium Polski służy kilka tysięcy żołnierzy wojsk sojuszniczych. Większość z nich stanowią Amerykanie, których liczba przekracza 4,5 tys.

W Polsce są obecni także żołnierze między innymi z: Wielkiej Brytanii, Niemiec, Chorwacji, Czech, Hiszpanii, Kanady, Litwy, Rumunii oraz Węgier.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl