Polscy żołnierze ruszają do Libanu w ramach misji pokojowej ONZ

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak weźmie dziś udział w Szczecinie w pożegnaniu żołnierzy wyjeżdżających na misję do Libanu. Uroczystość odbędzie się o godz. 10.00 w koszarach 12. Brygady Zmechanizowanej.

Nasi żołnierze na misję w Libanie wracają po 10 latach nieobecności. Będą działać w ramach mandatu ONZ jako Tymczasowe Siły tej Organizacji w Libanie.

O tym, jakie korzyści będzie mogła mieć Polska z wysłania naszych żołnierzy na misję do Libanu, mówił historyk prof. Wiesław Wysocki.

– Wyjście na Liban i Bliski Wschód jest szalenie ważne i może przynieść nam konkretne możliwości dokonywania różnych interesów. Tam, gdzie jest stabilizacja, to okazuje się, że rozwija się społeczeństwo i gospodarka, więc jest możliwość, że za tą stabilizacyjną misją wojskową będzie stała szansa na prowadzenie jakichś działań handlowych. Myślę, że możemy sobie tego życzyć, aby także z Libanem i jego sąsiednimi krajami mieć bardzo dobre możliwości współpracy chociażby gospodarczej – powiedział historyk.

Polscy żołnierze w Libanie będą ochraniać ludność cywilną, monitorować strefy rozgraniczenia tzw. blue line oraz wspierać libański rząd w utrzymaniu pokoju i bezpieczeństwa.

Pierwszą i drugą zmianę Polskiego Kontyngentu Wojskowego Liban wystawi 12. Brygada Zmechanizowana ze Szczecina. Dowódcą pierwszej zmiany będzie ppłk Paweł Bednarz. Polacy będą współpracować z żołnierzami irlandzkimi i węgierskimi.

RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl