MSZ: 7 maja Polska organizuje spotkanie w RB ONZ ws. dzieci w konfliktach zbrojnych

7 maja br. Polska organizuje nieformalne spotkanie Rady Bezpieczeństwa ONZ poświęcone problematyce dzieci w konfliktach zbrojnych; będzie to pierwsza inicjatywa po rozpoczęciu przez Polskę przewodnictwa w RB ONZ – poinformowało w sobotę MSZ.

„7 maja br., kilka dni po rozpoczęciu przewodnictwa w Radzie Bezpieczeństwa Narodów Zjednoczonych, Polska organizuje nieformalne spotkanie Rady Bezpieczeństwa (tzw. spotkanie w formule Arria) poświęcone problematyce dzieci w konfliktach zbrojnych” – czytamy w komunikacie resortu spraw zagranicznych.

Jak podkreślono, dyskusja zainicjowana przez Polskę skupi się na doświadczeniach państw afrykańskich (Wybrzeża Kości Słoniowej, Czadu, Demokratycznej Republiki Konga oraz Sudanu) w zakresie zapewniania standardów ochrony praw dziecka w konfliktach zbrojnych.

Według komunikatu, wśród mówców znajdą się: Specjalna Przedstawicielka Sekretarza Generalnego ds. dzieci w konfliktach zbrojnych – Virginia Gamba, przedstawiciele UNICEF, Sekretariatu ONZ, państw członkowskich oraz organizacji pozarządowych.

Dyskusji przewodniczyć będzie stała przedstawiciel RP przy Narodach Zjednoczonych w Nowym Jorku, Joanna Wronecka, reprezentująca Polskę w Radzie Bezpieczeństwa.

Jak zaznaczono, Polska zaprosiła do współorganizacji wydarzenia partnerów w Radzie Bezpieczeństwa – Francję, Szwecję oraz Wybrzeże Kości Słoniowej.

MSZ podkreślił, że wydarzenie będzie pierwszym z cyklu inicjatyw dot. dzieci w konfliktach zbrojnych, w które zaangażowana jest Polska.

W czerwcu Polska będzie współorganizować wydarzenie zwracające uwagę na problem reintegracji dzieci wcześniej związanych z grupami zbrojnymi.

Szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz pod koniec kwietnia poinformował, że priorytety majowej prezydencji Polski w RB ONZ to m.in. umocnienie znaczenia prawa międzynarodowego, skuteczne rozwiązywanie konfliktów, zapewnienie ochrony ludności cywilów oraz podkreślenie znaczenia prawa humanitarnego w konfliktach.

Polska objęła niestałe członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ 1 stycznia i będzie w niej zasiadała do końca grudnia 2019 r. Po raz drugi Polska obejmie przewodnictwo w Radzie prawdopodobnie w drugiej połowie przyszłego roku.

PAP/RIRM

drukuj