[TYLKO U NAS] Prof. Ryba o wystąpieniu D. Trumpa w ONZ: Kreśli się anglosasko-polski układ

Kreśli się anglosasko-polski układ, który w sytuacji potężnej presji Brukseli, Berlina na nasz kraj, wydaje się być ważny i korzystny – mówił w środę w „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja prof. Mieczysław Ryba, historyk, wykładowca KUL i WSKSiM.

Historyk ocenił, że owoc obecności prezydenta polski Andrzeja Dudy na trwającej w Nowym Jorku 73. Sesji ZO ONZ jest „namacalny”. Nawiązał przy tym do wtorkowego przemówienia prezydenta USA Donalda Trumpa, który odniósł się m.in. do spraw Polski. [czytaj więcej]

 – To przemówienie na forum państw z całego świata prezydenta największego mocarstwa światowego jest bardzo mocne. Wskazywanie na Polskę oczywiście w jakiś sposób świadczy, że jesteśmy w tej ich (Amerykanów – red.) perspektywie krajem istotnym, a to przede wszystkim dlatego, że Eurazja jest bardzo istotna w układance światowej, a na tym megakontynencie tworzą się różne układy geopolityczne i ten układ energetyczny, jaki się zacieśnia między Niemcami a Rosją jest niekorzystny nie tylko dla Europy Centralnej, ale jest postrzegany jako niekorzystny również z perspektywy Stanów Zjednoczonych. Wiadomym jest – to jest zagrożenie wypychania w ważnych aspektach życia chociażby gospodarczego. Nie mówię tu tylko o energetyce, bo przecież za tym mogą iść też inne kwestie, np. bezpieczeństwa militarnego – wskazywał prof. Mieczysław Ryba.

Jak dodał, „wypychanie” Ameryki z tej przestrzeni jest „bezwzględnie postrzegane przez Waszyngton jako niekorzystne”.

Profesor zwrócił też uwagę, że obok chwalenia Polski, w przemówieniu prezydenta USA należy zwrócić uwagę na krytykę Niemiec.

– To jest coś, co mówi nam, jakie układanki się tworzą i połączyłbym to jednak z tymi działaniami Komisji Europejskiej, która w tej chwili do Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu złożyła pozew, tzn. że nasza reforma sądownictwa miałaby być powstrzymywana przez tę instytucję. To nie jest przypadek, to wszystko dzieje się wokół nas – przekonywał gość „Aktualności dnia”.

Wypowiedzi Donalda Trumpa i spotkania z prezydentem Andrzejem Dudą – kontynuował prof. Ryba – wskazują na całkiem inny wymiar prowadzenia polityki niż ten, który prezentują wobec Polski Komisja Europejska i Niemcy.

– Tu się kreśli anglosasko-polski układ, który w tej sytuacji, w jakiej się znaleźliśmy, czyli potężnej presji Brukseli, Berlina na nas, wydaje się być ważny, korzystny, dający też pewne możliwości operowania w Europie Centralnej. Bo jeśli mówimy o Nord Stream, to zaraz mówimy o Międzymorzu, jeśli mówimy o gazie, to nie tylko myślimy o tym układzie niemiecko-rosyjskim, ale o możliwościach amerykańskich w tym zakresie. Jest cały szereg konkretnych tematów, które należałoby realizować, wykorzystując napięcie, które – wydaje się – potęguje się, a nie osłabia – powiedział prof. Mieczysław Ryba  w środowych „Aktualnościach dnia” w Radiu Maryja.

Całość rozmowy dostępna jest [tutaj].

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl