fot. PAP/EPA

73. Sesja Zgromadzenia Ogólnego ONZ

Prezydent Donald Trump wezwał świat do izolacji irańskiego reżimu. Słowa amerykańskiego przywódcy padły w trakcie trwającej sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, w której udział bierze prezydent Andrzej Duda. To właśnie dziś Iran będzie głównym tematem, którym zajmie się Rada Bezpieczeństwa ONZ.

Jeszcze przed wystąpieniem na forum ONZ prezydent USA zapowiedział, że nie spotka się z prezydentem Iranu, póki polityka reżimu nie ulegnie zmianie. Do tej zmiany Iran chce zmusić właśnie Donald Trump.

 – Przywódcy Iranu sieją chaos, śmierć i zniszczenie. Nie szanują swoich sąsiadów, granic, ani suwerennych praw narodów. Zamiast tego przywódcy Iranu grabią zasoby narodu, aby wzbogacić się i szerzyć chaos na Bliskim Wschodzie i daleko poza nim – powiedział Donald Trump.

W maju amerykański przywódca wycofał się z porozumienia nuklearnego z Iranem. Później wzmocnił sankcje gospodarcze.

 – Nie możemy pozwolić, aby czołowy światowy sponsor terroryzmu posiadał najniebezpieczniejszą broń na świecie – dodał.

Na Bliskim Wschodzie wciąż iskrzy. Zgromadzenie Ogólne zbiega się z sobotnim zamachem na paradę wojskową w Ahwazie. Niewykluczony jest odwet, co sugeruje film, jaki pojawił się w irańskich mediach. Celem ma się stać Arabia Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie.

 – Apelujemy, aby wszystkie narody odizolowały reżim Iranu, dopóki trwa jego agresja i prosimy wszystkie narody, by wspierały naród irański, kiedy walczy on o odzyskanie swojego religijnego i prawnego przeznaczenia – podkreślił Donald Trump.

Iran zarzuca Stanom Zjednoczonym brak dialogu. W taki sposób prezydent Hasan Rowhani podjął próbę odpowiedzi na słowa prezydenta USA.

 – To ironiczne, że Stany Zjednoczone nawet nie ukrywają swojego planu obalenia tego samego rządu, który zaprasza do rozmów – wskazał Hasan Rowhani.

Hasan Rowhani twierdzi, że to amerykańskie sankcje są jednostronną formą ekonomicznego terroryzmu.

 – Polityka Stanów Zjednoczonych wobec islamskiej Republiki Iranu od początku była błędna. Jej podejście polegające na przeciwstawianiu się woli narodu irańskiego, która jest manifestowana w licznych wyborach – jest skazane na niepowodzenie – powiedział prezydent Iranu.

Na forum ONZ nie zabrakło też słów ważnych z punktu widzenia Europy i Polski. Donald Trump po raz kolejny skrytykował budowę gazociągu Nord Stream II, a to wyraz solidarności z Polską, która jednoznacznie przeciwstawia się niemiecko-rosyjskiej współpracy.

 – Poleganie na pojedynczym zagranicznym dostawcy energii naraża dane państwo na szantaż i zastraszenie. Dlatego gratulujemy takim krajom europejskim jak Polska budowy bałtyckiego gazociągu, który uniezależnia się od Rosji w zaspokajaniu potrzeb energetycznych – zaznaczył Donald Trump.

Trump pochwalił też Polskę za to, że inwestuje we własne bezpieczeństwo. Z ust amerykańskiego prezydenta padła jasna deklaracja.

 – Będziemy udzielać zagranicznej pomocy tym, który nas szanują i – mówiąc szczerze – są naszymi przyjaciółmi – wskazał Donald Trump.

Dziś na forum ONZ głos zabierze prezydent Andrzej Duda. Polski przywódca weźmie udział w posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa, któremu przewodniczył będzie właśnie Donald Trump. Tutaj pojawi się temat Iranu. Na godz. 17.00 zaplanowano wystąpienie polskiego prezydenta w debacie generalnej 73. Sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

TV Trwam News/RIRM

drukuj