fot. PAP/Jacek Bednarczyk

Prezydent w Podsarniu: Musimy przygotować następne pokolenia, by rozwijały Polskę

Musimy przygotować następne pokolenia, by rozwijały Polskę, były gotowe do służby publicznej i patriotyzmu dnia codziennego – powiedział w piątek w Podsarniu (Małopolskie) prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości 100. rocznicy odzyskania niepodległości i powrotu wsi orawskich do Polski.

Podczas uroczystości, która odbyła się w miejscowej Szkole Podstawowej im. Marii i Lecha Kaczyńskich prezydent wyraził wdzięczność dyrekcji, wójtowi i władzom gminy Raba Wyżna za to, że „dzieci mogą uczyć się w tak dobrych warunkach”.

„Patroni – pan prezydent i jego małżonka – patrzą na nas gdzieś z nieba, z zaświatów i widzą, że nie znika uśmiech z twarzy dzieci w szkole, która jest ich imienia” – dodał Andrzej Duda.

Prezydent RP podziękował także, że stulecie odzyskania niepodległości jest świętowane w Podsarniu razem „z dziećmi i całymi rodzinami”.

„To wielkie polskie święto, a także oczywiście i wielkie święto Orawy, którą wasi dziadkowie, pradziadkowie odzyskali dla Polski swoją postawą, swoją walką, swoim wielkim zaangażowaniem, swoim przeświadczeniem głębokim o polskości, podtrzymywaniem tradycji, kultury, języka, wszystkiego tego, co tak ważne dla Polski przynieśli. To właśnie dzięki nim. Bardzo jeszcze raz dziękuję, że w taki sposób kultywujecie ich pamięć” – podkreślił Andrzej Duda.

„Widzę tę postawę tak niezwykłą i tak bardzo ważną dla budowania silnego państwa polskiego, niepodległego, suwerennego. Bazą do tego jest przede wszystkim wychowanie młodzieży, tego, byśmy budując Polskę dla następnych pokoleń także i przygotowywali te następne pokolenia, by jeszcze ją rozwijały, by były gotowe do służby publicznej, ale przede wszystkim by były gotowe do patriotyzmu dnia codziennego” – powiedział prezydent.

PAP/RIRM

drukuj