fot. PAP/Andrzej Lange

Szczyt Inicjatywy Trójmorza w Sofii

Prezydent Andrzej Duda weźmie dziś udział w dwudniowym szczycie Trójmorza. Przywódcy państw należących do tej inicjatywy spotkają się w stolicy Bułgarii.

Na dziś zaplanowano Forum Biznesowe Trójmorza. Drugi dzień poświęcony będzie dyskusjom politycznym. Podczas szczytu Bułgaria przekaże Łotwie prezydencję w Inicjatywie Trójmorza.

Krzysztof Szczerski, szef Biura Polityki Międzynarodowej, wskazuje, że są trzy główne cele szczytu Inicjatywy Trójmorza.

– Pierwszą kwestią będzie omówienie polityki Trójmorza w kontekście odbudowy Unii Europejskiej po pandemii koronawirusa i całego projektu funduszy unijnych, jakie mają być przeznaczone na inwestycje infrastrukturalne. Drugim tematem będzie miejsce Trójmorza w nowych relacjach euroatlantyckich wobec zmiany politycznej w Waszyngtonie. Wiemy, że Trójmorze cieszy się poparciem ze strony obu głównych sił politycznych w USA. Trzecia kwestia dotyczy transformacji energetycznej uwzględniającej potrzeby społeczne i gospodarcze państw naszego regionu – wyjaśnił Krzysztof Szczerski.

W trakcie szczytu pojawiają się też nowi partnerzy dla Trójmorza. Do Stanów Zjednoczonych, Niemiec i instytucji europejskich, dołączą Grecja, Francja, Wielka Brytania i Japonia.

Inicjatywa Trójmorza zrzesza 12 państw Europy Środkowo-Wschodniej. Jej celem jest stworzenie stabilnego i spójnego partnerstwa państw z obszaru pomiędzy Morzem Bałtyckim, Adriatykiem i Morzem Czarnym.

RIRM

drukuj