fot. M. Marek/Nasz Dziennik

Robocze spotkanie ws. rozmów z prezydentem o problemach wsi

Susza, rosyjskie embargo na produkty, kary za przekroczenie kwot mlecznych i afrykański pomór świń – o tych problemach gospodarczych będą dziś rozmawiać przedstawiciele organizacji rolniczych i Kancelarii Prezydenta.

Robocze spotkanie ma być przygotowaniem do szerszej debaty o wsi i rolnictwie z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy.

Dr Barbara Fedyszak-Radziejowska, doradca prezydenta do spraw wsi i rolnictwa, powiedziała, że do kancelarii wpłynęło dużo listów od rolników. Ekspert zwraca uwagę, że sytuacja niektórych gospodarzy jest na tyle zła, że zagraża ich bytowi.

– Mamy do czynienia z sytuacją, w której jeden element, jakim jest susza, dołączył się do takiej wrażliwej konstrukcji, w której dochody rolnicze nie są bezpieczne. Spotkanie jest przygotowawcze, jest czysto robocze. To spotkanie z członkami sekcji Narodowej Rady Rozwoju, (będzie się ona zajmowała wsią i rolnictwem) z ministrem Kolarskim i ministrem Łopińskim jest po to, żeby rolnicy, którzy napisali te listy, zaprezentowali problemy, które ich zdaniem są ważne. W tych listach były nawet propozycje konkretnych działań – mówiła dr Barbara Fedyszak-Radziejowska.

Izby rolnicze szacowały, że straty rolników w wyniku tegorocznej suszy mogą wynieść nawet 20 – 30 mld zł. Rząd zaoferował pomoc, jednak według rolników jest ona niewystarczająca. Nie ogłoszono także stanu klęski żywiołowej.

RIRM

drukuj