fot. prezydent.pl

Prezydent RP spotkał się z prezesem NBP

Prezydent Andrzej Duda spotkał się dziś z prezesem Narodowego Banku Polskiego Adamem Glapińskim. Przedmiotem rozmowy była nowela ustawy o NBP. Nowe przepisy spowodują m.in., że jawne staną się zarobki kadry kierowniczej banku. Nowela reguluje też wysokość wynagrodzeń kierownictwa.

Nad przepisami w tym zakresie pracują obecnie parlamentarzyści. Po jej przyjęciu dokument trafi na biurko prezydenta Andrzeja Dudy.

Proponowane regulacje spotkały się z krytyką Adama Glapińskiego. Jego zdaniem również inne instytucje powinny zostać włączone do ustawy. Prezes Narodowego Banku Polskiego wskazał m.in. na Komisję Nadzoru Finansowego czy Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

Odmiennego zdania jest jednak poseł Kukiz’15 Grzegorz Długi z sejmowej Komisji Finansów Publicznych.

– Skoro taka ustawę już uchwalono, to trzeba ją kontynuować, aczkolwiek należałoby ją poprawić, aby nie było uwag z Europejskiego Banku Centralnego, bo kolejna wojna nie jest nam potrzebna. Nie zgadzam się z panem prof. Glapińskim, że skoro jest ta ustawa, to inne instytucje też trzeba by ją objąć. Pan prezes Glapiński naraził się niektórym prawdopodobnie niezbyt dobrym gustem w wyborze swoich współpracownic. Natomiast nie jest to powód, żeby tworzyć ustawę i nie powód, żeby tworzyć ustawę co do innych instytucji, które mają działać, a nie zajmować się swoimi wewnętrznymi sprawami – zaznaczył polityk.

Nowela ustawy o NPB to pokłosie wysokości wynagrodzeń dwóch współpracownic Adama Glapińskiego. Pod koniec grudnia media informowały, że miesięczne zarobki jednej z nich wraz z premiami i innymi dochodami wynoszą około 65 tys. zł. Bank zaprzeczył tym doniesieniom, konkretnych kwot jednak nie ujawnił.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl