Francja: trwa święto Polonii i Polaków za granicą

W Paryżu trwa święto Polonii i Polaków za granicą. Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Obrońców Krzyża w Paryżu przy wsparciu m.in. Polskiej Ambasady we Francji. Patronat nad wydarzeniem objął m.in. marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

W programie kilkudniowych uroczystości znalazły się spotkania, składanie wieńców i palenie zniczy w miejscach ważnych dla Polonii, koncerty oraz wystawy.

Ks. infułat Stanisław Jeż, od lat posługujący we Francji, w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja powiedział, że sobota była dniem, w którym odbyło się uroczyste wprowadzenie obrazu Matki Bożej Częstochowskiej Królowej Polski do katedry Notre Dame.

W katedrze Notre Dame są różne kaplice, jest np. kaplica Matki Bożej z Guadalupe, kaplica Matki Bożej z Chin i wiele innych. Brakowało tylko polskiej kaplicy. 100-odzyskania przez nasz kraj niepodległości było bardzo dobrą okazją, aby zaznaczyć polską obecność dzięki Matce Bożej Częstochowskiej. Wszyscy, którzy będą odwiedzać katedrę będą widzieć, że jest teraz też kaplica polska – akcentował Ks. infułat Stanisław Jeż.

Uroczystości w Paryżu rozpoczęły się drugiego maja w Dzień Flagi Rzeczypospolitej oraz Dzień Polonii i Polaków poza Granicą, a zakończą się w niedzielę.

RIRM

drukuj