fot. pl.wikipedia.org

Szczecin: apel o przesyłanie kartek urodzinowych kombatantom

O przesyłanie kartek urodzinowych dwojgu mieszkającym w Szczecinie kombatantom – mjr Danucie Szyksznian-Ossowskiej „Sarence” i mjr. Zbigniewowi Piaseckiemu „Czekoladzie” prosi stowarzyszenie Paczka dla Bohatera.

Ma to być wyraz pamięci i sposób na spotkanie, którego weterani potrzebują szczególnie w czasie epidemii.

„Co roku organizowaliśmy dla naszych patronów uroczyste ognisko połączone z występami, z atrakcjami, łączyliśmy to z integracją tych środowisk (kombatanckich – PAP) . W tym roku nam się to nie uda, dlatego zachęcamy – szczególnie dzieci i młodzież – do wykonania kartek czy napisania listu. Pani Danusia (Szyksznian-Ossowska) zbiera figurki aniołów, można taką figurkę także dołączyć” – powiedział PAP prezes stowarzyszenia Paczka dla Bohatera Tomasz Sawicki.

Podkreślił, że w czasie epidemii kombatantom, którymi opiekuje się stowarzyszenie, najbardziej brakuje spotkań, dlatego warto na urodzinowej kartce lub w liście dopisać swój adres mailowy czy numer telefonu.

„Kombatanci oddzwaniają, odpisują, cieszą się, że mogą porozmawiać; mówią, że każde dobre słowo, każdy wyraz pamięci, to powód do radości” – wyjaśnił Tomasz Sawicki. Dodał, że życzenia można przesyłać w przeróżnych formach, także rysunków, podziękowań, pozdrowień.

Mjr Piasecki skończy 27 maja 93 lata, mjr Szyksznian-Ossowska 7 czerwca będzie obchodzić 95 urodziny.

„Wiem, że to może nie do końca wypada ujawniać wiek kobiety, ale mamy na to dyspensę od pani major. Nie chcemy też, żeby ktoś w życzeniach napisał przypadkiem +sto lat+, bo chcemy, żeby była z nami dwieście lat” – podkreślił z uśmiechem Tomasz Sawicki.

Stowarzyszenie w ramach prezentu urodzinowego dla mjr. Piaseckiego remontuje także łazienkę w jego mieszkaniu, aby przystosować ją do jego potrzeb.

Mjr Zbigniew Piasecki ps. „Czekolada”, „Różycki” podczas drugiej wojny światowej był harcerzem Szarych Szeregów. W czasie Powstania Warszawskiego walczył m.in. w batalionach „Ruczaj” i „Miłosz”.

Mjr Danuta Szyksznian-Ossowska w wieku 14 lat została łączniczką Związku Walki Zbrojnej. „Sarenka” zajmowała się przerzutem prasy na punkty kolporterskie, a także przerzutem broni. W 1944 r. została skazana na dziesięć lat łagrów. Ze względu na krytyczny stan zdrowia została zwolniona w 1945 r.

Kartki urodzinowe można przysyłać na adres: Tomasz Sawicki, AMW, ul. Potulicka 2, 70-953 Szczecin. Organizatorzy czekają na nie do 25 maja.

PAP

drukuj