fot. J. Kaczorowski/archiwa.gov.pl

Szczecin: Dokumenty Duszpasterstwa Ludzi Pracy trafiły do archiwum

Zdjęcia, zapiski i pamiątki związane z działalnością szczecińskiego Duszpasterstwa Ludzi Pracy przekazał do Archiwum Państwowego w Szczecinie opozycjonista z czasów PRL Michał Achramowicz. Wśród materiałów są także te dotyczące strajku, który wybuchł m.in. w porcie w 1988 r.

„Dokumenty te mogą być źródłem do dziejów opozycji w latach 80., jak również do dziejów katolików świeckich – osób, które działając w Kościele katolickim, angażowały się nie tylko w działalność opozycyjną, ale też kościelną, jak msze za ojczyznę czy pielgrzymki” – powiedział dyrektor Archiwum Państwowego w Szczecinie Krzysztof Kowalczyk. Zaznaczył, że wśród materiałów znajdują się także dokumenty dotyczące działalności „Solidarności” w Zarządzie Morskich Portów Szczecin i Świnoujście, w tym mało znanego w Polsce strajku z 1988 r., w którym uczestniczyło kilka szczecińskich zakładów pracy.

„Osoby zaangażowane w Duszpasterstwo Ludzi Pracy, były uczestnikami, a często też liderami w tym strajku” – przypomniał Kowalczyk.

Materiały gromadził i zabezpieczał przez lata opozycjonista i działacz „Solidarności” Michał Achramowicz. Znalazły się wśród nich zapiski, odręczne notatki, proporczyki, znaczki drugoobiegowe, plakaty i zaproszenia.

„Ciekawostką są pieczątki komitetu strajkowego ze szczecińskiego zarządu portów, wykonane z drewna” – powiedziała Joanna Glatz z Archiwum Państwowego. Dodała, że większość dokumentów została opisana, dzięki czemu opracowującym je archiwistom łatwiej będzie umiejscowić je w czasie.

Dużą część zbiorów stanowią fotografie – zarówno dokumentujące działalność duszpasterstwa, m.in. podczas pielgrzymek związanych z nim osób, jak i ukazujące Szczecin podczas strajku 1988 r.

Duszpasterstwo Ludzi Pracy utworzyli w 1984 r. działacze opozycji antykomunistycznej przy parafii pw. św. Stanisława Kostki w Szczecinie. Rok później zmieniono nazwę na Duszpasterstwo Ludzi Pracy im. ks. Jerzego Popiełuszki. W grudniu ub.r. do Archiwum Państwowego w Szczecinie przekazano sztandar duszpasterstwa.

Pierwsze Duszpasterstwa Ludzi Pracy powstały w 1973 r. Były strukturami kościelnymi, faktycznie posiadającymi charakter stowarzyszeń. Ich celem było wzmocnienie moralne i rozwój duchowy pracujących, a także pobudzenie ich do aktywności w życiu zawodowym i społecznym. Rozkwit ich struktur nastąpił w okresie stanu wojennego i delegalizacji „Solidarności”.

W latach 80. szczecińskie Duszpasterstwo Ludzi Pracy im. ks. Jerzego Popiełuszki skupiało ok. 100 osób.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl