fot. twitter.com

BBN: gen. Kukuła dowódcą WOT na kolejną kadencję

Prezydent Andrzej Duda mianował gen. dyw. Wiesława Kukułę na kolejną kadencję na stanowisku dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej – poinformowało we wtorek Biuro Bezpieczeństwa Narodowego.

Wręczenie aktu mianowania odbędzie się w środę.

gen. dyw. Wiesław Kukuła rozpoczął pierwszą trzyletnią kadencję dowódcy WOT w styczniu 2017 r., gdy na mocy znowelizowanej ustawy o powszechnym obowiązku obrony WOT zostały powołane jako odrębny rodzaj sił zbrojnych. Wyznaczony na to stanowisko został we wrześniu 2016 i kierował utworzeniem dowództwa WOT oraz formowaniem pierwszych brygad.

Pierwszy generalski stopień – generała brygady – Kukuła otrzymał w listopadzie 2016, w sierpniu 2018 awansował na stopień generała dywizji.

Przed objęciem dowództwa WOT Kukuła od 2012 r. dowodził Jednostką Wojskową Komandosów w Lublińcu. Pełnił służbę w tej jednostce od 1996 r. (wówczas był to 1. pułk specjalny) na stanowiskach dowódcy plutonu, dowódcy kompanii, szefa łączności, szefa sekcji wsparcia dowodzenia i łączności oraz szefa sztabu pułku. W latach 2003-04 służył w Polskim Kontyngencie Wojskowym w Iraku. Od 2006 r. był szefem wydziału dowodzenia i łączności oraz szefem pionu – zastępcą szefa sztabu w Dowództwie Wojsk Specjalnych.

Jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Łączności oraz studiów magisterskich na WAT na kierunku elektronika i telekomunikacja.

W obecnym systemie dowodzenia Kukuła jest jedynym dowódcą rodzaju sił zbrojnych, pozostałe rodzaje są reprezentowane przez inspektorów w Dowództwie Generalnym RSZ. Dowódca WOT podlega bezpośrednio ministrowi obrony. Ma przejść w podporządkowanie szefa Sztabu Generalnego WP z osiągnieciem przez WOT pełnej gotowości.

WOT, do których mogą wstąpić zarówno ochotnicy, którzy nie służyli wcześniej w wojsku, jak i rezerwiści, liczą obecnie ponad 24 tys. osób, w tym ponad 3600 to żołnierze zawodowi.

Zadaniem WOT jest wspieranie lokalnych społeczności, organów administracji publicznej i służb ratowniczych w sytuacjach kryzysowych, np. w razie klęsk żywiołowych. W czasie wojny WOT mają być wsparciem dla wojsk operacyjnych.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl