Andrzej Duda weźmie udział w rozpoczęciu debaty generalnej 73. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku

Prezydent Polski Andrzej Duda będzie uczestniczył dziś w rozpoczęciu debaty generalnej 73. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku. Media informują, że może poruszyć tam kwestię wysłania polskich żołnierzy na misję ONZ na Wzgórzach Golan.

Jeśli Organizacja zaaprobuje polską propozycję, plutony biało-czerwonych mogą pojawić się przy granicy izraelsko-syryjskiej już w marcu przyszłego roku. Kontyngent miałby liczyć 150 żołnierzy. W jego skład mogłoby wejść 15 kołowych transporterów opancerzonych Rosomak i 2 samobieżne moździerze Rak. Prawdopodobnie byłaby to kompania manewrowa i pluton inżynieryjny.

Przewodniczący sejmowej komisji obrony Michał Jach wskazuje, że udziałem w tej misji pokazalibyśmy, jak powinna funkcjonować społeczność międzynarodowa.

– Musimy pamiętać, że nasze zobowiązania sojusznicze, nasza odpowiedzialność za pokój światowy nakłada na nas obowiązki, w tym branie udziału w misjach pokojowych. Musimy pamiętać, jako Polacy – a jesteśmy narodem bardzo odpowiedzialnym – że chcemy wsparcia na wschodniej flance, ale my również jesteśmy gotowi ponosić koszty za bezpieczeństwo i pokój w innych regionach. Oczywiście nie będzie to udział w regularnej wojnie, ale w misji pokojowej – podkreślił Michał Jach.

O tym, że Polska chce wrócić do udziału w misjach ONZ prezydent Andrzej Duda mówił oficjalnie na odprawie kierownictwa Ministerstwa Obrony Narodowej i dowództwa Sił Zbrojnych w marcu tego roku. Niewykluczone, że kwestię tę poruszy także dziś w Nowym Jorku.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl