fot. flickr.com

Strefa Gazy – strajk zablokował zajęcia w części szkół

Z powodu strajku pracowników ONZ-owskiej agencji pomocy uchodźcom UNRWA, ponad 200 tys. dzieci ze Strefy Gazy nie rozpoczęło w poniedziałek nauki. W szkołach prowadzonych przez radykalny palestyński Hamas zajęcia rozpoczęły się normalnie.

Agencja Narodów Zjednoczonych do spraw Pomocy Uchodźcom Palestyńskim na Bliskim Wschodzie (UNRWA), która zatrudnia znaczną część nauczycieli, asystentów i pracowników administracyjnych w Strefie Gazy, jest zależna finansowo od zagranicznych darczyńców i zmaga się z chronicznym brakiem pieniędzy.

W tym roku z powodu niespotykanego wcześniej braku środków UNRWA zagroziła opóźnieniem roku szkolnego i wysłaniem części personelu na bezpłatne roczne urlopy. Ta ostatnia decyzja została już zamrożona, ale pracownicy zatrudniani przez ONZ-owską agencję domagają się jej jednoznacznego odwołania.

W poniedziałkowym strajku udział wzięło ok. 13 tys. nauczycieli i innych pracowników. Demonstracja przed siedzibą agencji była największą z serii podobnych zgromadzeń w minionych tygodniach.

Lekcje mają ruszyć od wtorku, choć UNRWA zaznacza, że nie załatała całkowicie dziury w budżecie i zebrała jedynie 80 z brakujących 100 milionów dolarów.

Na ok. 1,8 mln mieszkańców palestyńskiej enklawy ponad 1,2 mln to palestyńscy uchodźcy – wynika z danych agencji, która zapewnia edukację znacznej większości dzieci w Gazie. W 245 prowadzonych przez UNRWA szkołach uczy się 225 tys. dzieci.

PAP/RIRM

drukuj