fot. PAP/EPA

Strefa Gazy: ewakuacja palestyńskich cywilów z Rafah

Izraelskie Radio Wojskowe donosi, że w Rafah rozpoczęła się ewakuacja palestyńskich cywilów. Ewakuowani mają być przetransportowani do miasteczek namiotowych w pobliskich miastach.

Izrael przeprowadził nalot na dom mieszkalny w Rafah. W wyniku ataku zginęło sześć osób, a kilka zostało rannych.

– Nie było nas w domu, gdy nagle powiedzieli mi, że „obierają za cel mój dom”, więc wróciłem do domu i zobaczyłem, że cały jest zniszczony – mówił mieszkaniec Rafah.

Mieszkańcy Rafah codziennie żyją w strachu przed kolejnymi atakami.

– Mówią, że w Rafah jest bezpiecznie, ale to kłamstwo, okłamują ludzi. Gdzie jest bezpieczeństwo? Gdzie ono jest? Spójrz, takiego bezpieczeństwa jesteśmy świadkami w Rafah – zaznaczył mężczyzna.

Izrael tłumaczył, że uderzenie na dom w Rafah było odpowiedzią na atak Hamasu na przejście graniczne w Kerem Shalom między Gazą a Izraelem. Między innymi przez to przejście graniczne ciężarówkami docierała pomoc humanitarna.

Sytuacja cywilów w Gazie jest dramatyczna. W północnej części regionu panuje głód. Do lipca może się rozprzestrzenić na terytorium całej Palestyny. Szef agencji ONZ ds. uchodźców palestyńskich oskarżył Izrael o utrudnianie dostępu do pomocy.

– Tylko w ciągu ostatnich dwóch tygodni odnotowaliśmy 10 incydentów obejmujących strzelanie do konwojów, aresztowania personelu ONZ, w tym zastraszanie, rozbieranie ich do naga, groźby użycia broni i duże opóźnienia na punktach kontrolnych, zmuszające konwoje do poruszania się po zmroku lub przestojów – zaznaczył komisarz generalny UNRWA, Philippe Lazzarini.

Gazeta „Wall Street Journal” podała 3 maja, że Izrael postawił Hamasowi ultimatum w sprawie zawieszenia broni. Tel Awiw miał dać Hamasowi tydzień na przyjęcie i uwolnienie zakładników. Według Izraela Hamas nie podchodzi poważnie do osiągnięcia rozejmu.

– Otrzymaliśmy niepokojące sygnały, że Hamas w rzeczywistości nie zamierza zawierać z nami żadnego porozumienia. Oznacza to, że rozpoczniemy działania wojskowe w Rafah i całej Strefie Gazy w najbliższej przyszłości – stwierdził minister obrony Izraela, Yoav Gallant.

Według wywiadu Izraela w Rafah ukrywa się tysiące bojowników Hamasu, w tym również dowódcy, ale także uprowadzeni w październiku z Izraela zakładnicy. Rafah może być jednak ostatnim schronieniem i domem dla ponad 1 mln 400 tys. ludzi.

Jeden z amerykańskich portali informacyjnych – powołując się na dwóch izraelskich urzędników – donosi, że amerykańska administracja wstrzymała dostawy amunicji do Izraela. To pierwsza taka sytuacja od 7 października 2023 roku. Powodem może być właśnie planowana w Rafah ofensywa lądowa.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl