fot. https://twitter.com/CPK_PL/

Projekt Centralnego Portu Komunikacyjnego ma być kontynuowany. Rząd chce dokonać korekt w części kolejowej inwestycji

Projekt Centralnego Portu Komunikacyjnego będzie kontynuowany – taką deklarację od premiera Donalda Tuska usłyszał prezydent Andrzej Duda. Rząd jednak chce dokonać korekt w części kolejowej inwestycji.

– Zapewniam Państwa, że będę trzymał w tej sprawie rękę na pulsie i nie odpuszczę tego tematu – to zdanie w sprawie Centralnego Portu Komunikacyjnego, które od dawna nie schodzi z ust Andrzeja Dudy.

Prezydent poruszył ten temat w poniedziałkowej rozmowie z Donaldem Tuskiem.

– Pan premier powiedział do mnie, że chcą kontynuować inwestycję – zaznaczył Andrzej Duda. 

– Wszystkie dotychczasowe ekspertyzy, z którymi mieliśmy okazję się zapoznać, stawiają pod znakiem zapytania zarówno dane wyjściowe, jak i dane końcowe, jeśli chodzi o tę inwestycję – mówił w lutym premier Donald Tusk. 

Mimo takich deklaracji CPK ma być realizowane, ale będą zmiany.

– Muszą dokonać pewnych korekt, jeżeli chodzi o sieć kolejową – wyjaśnił prezydent RP.

Według medialnych doniesień chodzi o rozdzielenie lotniska w Baranowie od komponentu kolejowego. Były prezes spółki CPK, Mikołaj Wild, ocenił, że to mija się z celem całego projektu.

– To jest rozbicie tego węzła. Powiedzenie: tutaj mamy skrzyżowanie, tutaj mamy lotnisko – w dwóch różnych miejscach. Zupełnie jakieś przypadkowe, centralne skrzyżowanie dwóch magistrali. Byłoby to nieefektywne, żeby nie powiedzieć – po prostu głupie – stwierdził Mikołaj Wild. [czytaj więcej]

 

Sieć kolejowa też ma ulec rewizji. Jednak wycofanie się z jakiekolwiek jej części – zdaniem Karola Karskiego z Prawa i Sprawiedliwości – dotknie mieszkańców mniejszych miast.

– Niech Donald Tusk powie np. mieszkańcom Łomży, która jest największym polskim miastem wykluczonym komunikacyjnie, bez dostępu do osobowego transportu kolejowego, że jednak linia kolejowa, ta szprycha jednak nie będzie zbudowana – mówił Karol Karski.

Krytycznie do zapowiedzi władzy ws. CPK podchodzi wspierająca rząd Partia Razem, a konkretnie wicemarszałek Senatu, Magdalena Biejat.

– Mam wrażenie, że kolejne grzebanie w tym projekcie ma na celu głównie odsuwanie go na wieczne nigdy i to jest niepokojące – podkreśliła Magdalena Biejat.    

Z kolei Konfederacja – ustami Stanisława Tyszki – zwróciła uwagę na społeczne poparcie CPK. Ponad 60 proc. badanych przez IBRIS chce tej inwestycji.

– To nie jest już projekt pisowski, tylko to jest projekt, który Polacy popierają, dlatego że chcemy, by nasza gospodarka była bardziej dynamiczna – wskazał Stanisław Tyszka.

Jak wyjaśnił Mikołaj Wild, nie jest to inwestycja, którą można wiązać z jedną opcją polityczną, choć akurat poprzedni rząd wykonał tutaj kluczowy krok.

– To było podjęcie kluczowej decyzji: tak, robimy. To jest ten składnik, który oddziela rząd Zjednoczonej Prawicy od dekad, podczas których rozmawiano o nowym centralnym lotnisku – zaznaczył Mikołaj Wild.

Druga zmiana planowana przez rząd to przeniesienie projektu CPK z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej do Ministerstwa Infrastruktury. Niewykluczone, że będzie się to wiązać z dymisją obecnego pełnomocnika ds. CPK, Macieja Laska.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl