PAP/Piotr Nowak

Prezydent A. Duda: Monte Cassino to wielka historia polskiego oręża

Monte Cassino to wielka historia polskiego oręża; Polacy zaatakowali,  wiedząc, że wcześniej alianci ponieśli ogromne straty; polski szturm okazał się skuteczny – wskazał w sobotę w wywiadzie dla TV Republika prezydent Andrzej Duda.

Prezydent RP wziął w sobotę udział w obchodach 80. rocznicy bitwy o Monte Cassino. [czytaj więcej]

„Jest to pewnie jedno z ostatnich spotkań z jeszcze żyjącymi uczestnikami, bohaterami tamtych wielkich polskich zmagań o wolność, o odzyskanie polskiego państwa w czasie drugiej wojny światowej” – wskazał prezydent Andrzej Duda w wywiadzie.

Bitwa o Monte Cassino, jak podkreślił, „to wielka historia polskiego oręża, ogromnie ważna dla naszej historii decyzja generała (Władysława) Andersa, który podjął się tego, że to Polacy zaatakują, wiedząc o tym, że wcześniej alianci ponieśli tak ogromne straty, a jednak chciał pokazać, że Polacy walczą, i że Polska sprawa jest na sztandarach” – powiedział prezydent.

„Polski szturm okazał się skuteczny” – podkreślił.

Masyw Monte Cassino wraz ze znajdującym się na wzgórzu klasztorem benedyktynów był w czasie drugiej wojny światowej kluczową niemiecką pozycją obronną na tzw. linii Gustawa, mającą uniemożliwić aliantom zdobycie Rzymu.

18 maja 1944 r. po niezwykle zaciętych walkach zdobył je 2. Korpus Polski dowodzony przez gen. Władysława Andersa. W bitwie zginęło 923 polskich żołnierzy, 2931 zostało rannych, a 345 uznano za zaginionych.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl