Fragment średniowiecznego ołtarza-Muzeum Narodowe_fot. s. Amata J. Nowaszewska

Duch Święty zasłuchany w dialog Ojca i Syna

Jezus powiedział do swoich uczniów: „Gdy przyjdzie Paraklet, którego Ja wam poślę od Ojca, Duch Prawdy, który od Ojca pochodzi, On zaświadczy o Mnie. Ale wy też świadczycie, bo jesteście ze Mną od początku. Jeszcze wiele mam wam do powiedzenia, ale teraz znieść nie możecie. Gdy zaś przyjdzie On, Duch Prawdy, doprowadzi was do całej prawdy. Bo nie będzie mówił od siebie, ale powie wszystko, cokolwiek usłyszy, i oznajmi wam rzeczy przyszłe. On Mnie otoczy chwałą, ponieważ z mojego weźmie i wam objawi. Wszystko, co ma Ojciec, jest moje. Dlatego powiedziałem, że z mojego weźmie i wam objawi”.

J 15, 26-27; 16, 12-15

* * *

Podstawową prawdą dla naszego życia jest to, że Bóg nas kocha i pragnie naszego szczęścia. Dlatego właśnie zsyła Ducha Świętego, aby był z nami aż do skończenia świata jako nasz Paraklet – Obrońca i Pocieszyciel. Tę myśl rozwija dyrektor Centrum Formacji Duchowej w Krakowie, ks. Krzysztof Wons, w komentarzu do Ewangelii na niedzielę Zesłania Ducha Świętego.

On zaświadczy o Mnie

Wydarzenie zstąpienia Ducha Świętego szczegółowo opisują Dzieje Apostolskie. Stało się to w Jerozolimie, w trzeciej godzinie dnia, czyli o dziewiątej rano pięćdziesiątego dnia po Zmartwychwstaniu. Duch objawił się jako ogień i wiatr. Zstąpił na apostołów i na świat. Tego ranka płomienna mowa Piotra nawróciła od razu 3 tysiące ludzi. Te 3 tysiące rozmnożą się z zadziwiającą szybkością i nie minie nawet pół wieku, gdy prawda o Jezusie rozejdzie się po całym świecie.

Czy jesteś wśród tych, którzy przekazują prawdę o Jezusie?

 

Ale wy też świadczycie

Duch Święty przebywa w tobie, nie gdzieś na zewnątrz. Po czym Go poznać? Po owocach. A owocami Jego działania są: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność, łagodność i opanowanie (por. Ga 5, 22-23a).

Czy dostrzegasz w sobie owoce Ducha Świętego?

 

Powie wszystko, cokolwiek usłyszy

Może wyobrażasz sobie Ducha Świętego jako Kogoś, kto przede wszystkim mówi, podpowiada, podszeptuje… Tymczasem Jezus zwraca uwagę na to, że Duch Święty najpierw jest Słuchającym, że Duch Święty „słucha”, i „ile usłyszy”, tyle nam powie. Kogo słucha Duch Święty? On, trzecia Osoba Trójcy, jest zasłuchany w dialog Ojca i Syna.

Zasłuchaj się i ty. On jest z tobą. On jest w tobie.

Centrum Formacji Duchowej Salwatorianów w Krakowie

 

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl