fot. PAP/Jakub Kamiński

Prezydent i szef MON wzięli udział w odprawie kierowniczej kadry MON i Sił Zbrojnych RP

Prezydent Andrzej Duda i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak wzięli dziś udział w odprawie kierowniczej kadry MON i Sił Zbrojnych RP.

Została ona zorganizowana w Pałacu Prezydenckim w Warszawie z okazji obchodów 20-lecia członkostwa Polski w NATO. Szef MON w swoim wystąpieniu mówił o zadaniach zrealizowanych w minionym roku i określił oczekiwania na kolejny rok. 

– W roku 2018 zrobiliśmy sześć kroków ku bardziej nowoczesnym i skuteczniejszym Siłom Zbrojnym RP. Zapewniliśmy odpowiednie finansowanie, stworzyliśmy skuteczny system dowodzenia, zwiększyliśmy liczebność wojska, uzupełniliśmy braki w kwestii modernizacji sił zbrojnych, zadbaliśmy o zwalczanie zagrożeń w cyberprzestrzeni oraz zachowujemy dobre relacje z kluczowymi sojusznikami. Będziemy kontynuować ten marsz również w tym roku. Naszymi działaniami będziemy zwiększać poczucie bezpieczeństwa Polek i Polaków. Ten imperatyw będzie nam towarzyszyć także przy realizacji tegorocznych zadań – podkreślił Mariusz Błaszczak.

Minister mówił między innymi, że będzie oczekiwał przyśpieszenia realizowanych zakupów uzbrojenia i sprawnego formowania Wojsk Obrony Terytorialnej oraz obrony cyberprzestrzeni.

Prezydent Andrzej Duda wskazywał z kolei, że Sojusz pozostaje fundamentem współpracy całego obszaru euroatlantyckiego. Wskazał też na znaczenie Polski w strukturach NATO.

– Polska będzie zawsze zabiegać o wzmocnienie potencjału odstraszania i obrony Sojuszu. Jednocześnie będzie się angażować w projekty rozwijające europejską obronność, takie jak stała współpraca strukturalna czy europejski fundusz obronny, zabiegając o to, aby zawsze były one komplementarne względem NATO. Moje wizyty w bazach w Żaganiu, Elblągu czy Szczecinie były dla mnie okazją, by przekonać się o tym, że Polska staje się coraz ważniejszym hubem obecności wojskowej NATO i USA w naszym regionie – powiedział prezydent.

Po południu prezydent ma spotkać się z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. W ramach obchodów 20–lecia Polski w NATO MON i Wojsko Polskie przygotowało 20 pikników w polskich miastach.

RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl