fot. IPN

Ruszył nowy portal IPN „Przystanek Historia”

Instytut Pamięci Narodowej udostępnił dziś popularnonaukowy serwis internetowy przystanekhistoria.pl, prezentujący ustalenia historyczne pracowników IPN oraz osób współpracujących z Instytutem. Jest to kontynuacja prowadzonej od kilku lat przez Instytut misji popularyzacji historii prowadzonej za pośrednictwem internetu.

Nazwa portalu nawiązuje do wykreowanej przez IPN i funkcjonującej od kilku lat marki Przystanek Historia – stacjonarnego centrum edukacyjnego, działającego najpierw w Warszawie, a potem również w innych miastach (m.in. w Krakowie), w kraju i za granicą.

Logo portalu nawiązuje do trzech postaci: to symbolizujący walkę o odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 r. Józef Piłsudski, walkę z dwoma totalitaryzmami w okresie II wojny światowej mały powstaniec oraz walkę z komunistyczną dyktaturą po 1945 r. Anna Walentynowicz.

IPN na początek przygotował blisko 400 artykułów popularnonaukowych, poruszających problematykę historii Polski XX wieku. Na podstronach „Biblioteka Cyfrowa” oraz „Audio/Video” użytkownicy znajdą blisko 1000 materiałów multimedialnych, w tym: filmów dokumentalnych, relacji z konferencji naukowych, spotkań autorskich czy też spotów informacyjnych. Dodatkowo w portalu umieszczono 24 audycje radiowe.

Każdy z korzystających z portalu może sięgnąć do umieszczonych w nim publikacji cyfrowych, które są udostępnione do bezpłatnego pobrania. W portalu przystanekhistoria.pl znajduje się blisko 800 różnego rodzaju publikacji cyfrowych, w tym książek, czasopism wydawanych przez IPN, katalogów wystaw, dodatków do prasy oraz broszur okolicznościowych.

Portal prezentuje także kalendarium historyczne, zawierające blisko 4 tys. wpisów dotyczących wydarzeń mających miejsce w dwudziestowiecznej historii Polski.

https://twitter.com/ipngovpl/status/1204727572698992640

Hasło przewodnie portalu brzmi: „Wirtualna podróż, prawdziwa historia”, czyli wirtualna podróż z dorobkiem naukowym IPN: artykuły, książki, filmy i nagrania dostępne od ręki, po kliknięciu w ekran telefonu lub komputera.

Portal przystanekhistoria.pl jest internetowym magazynem, pokazującym dwudziestoletni i stale rosnący dorobek Instytutu Pamięci Narodowej. Artykuły, dokumenty, wywiady, ikonografia i multimedia, książki, wystawy – historia z lat 1917-1990. Prace badaczy, bogactwo materiałów archiwalnych, ale także historyczna publicystyka i materiały edukacyjne. Nieprzypadkowo logiem nowego portalu są stojący na przystanku Józef Piłsudski, powstaniec warszawski i Anna Walentynowicz – trzy epoki, ale jeden cel – Polska niepodległa wskazuje prezes IPN dr Jarosław Szarek.

Dodaje, że na nowym portalu znajdzie się również nieograniczona liczba dokumentów z Archiwum IPN – tych wytworzonych przez bezpiekę, ale również ofiarowanych przez blisko tysiąc darczyńców w ramach projektu Archiwum Pełne Pamięci.

A skoro startujemy w przeddzień stanu wojennego, to przez kilka dni na ten temat będziemy publikować materiały, m.in. o nieznanej szerzej akcji ukrycia przez „Solidarność” w Białymstoku dwóch milionów złotych czy uwięzieniu za list, w którym krytykowano wojskową juntę. Udostępnimy nagrania ze stanu wojennego znajdujące się w Archiwum IPN, wywiad z Ewą Kubasiewicz, skazaną na najwyższy w stanie wojennym wyrok 10 lat więzienia, która mówi o sędziach, którzy ją skazywali. Przypomnimy przejmujący los najmłodszej ofiary stanu wojennego Emila Barchańskiego – oczyma jego matki w wywiadzie „Miałam syna Emila” oraz historię rybaków na jednym z trawlerów, których 13 grudnia 1981 roku zastał w kanadyjskim porcie wicekonsul PRL-u Jazerski – wylicza prezes IPN.

IPN/radiomaryja.pl

drukuj