fot. PAP/Bartłomiej Zborowski

NIK przygotowuje raport dot. afery GetBack i zaniedbań Giełdy Papierów Wartościowych

Po programie „Praca dla więźniów”, teraz szykuje się kolejny krytyczny dla instytucji państwowych raport Najwyższej Izby Kontroli. Zarzuty dotyczą afery GetBack i zaniedbań Giełdy Papierów Wartościowych. Do wyników kontroli dotarł „Dziennik Gazeta Prawna”.

Najwyższa Izba Kontroli wzięła pod lupę Giełdę Papierów Wartościowych. Jak się okazało, instytucja nie poinformowała Komisji Nadzoru Finansowego o podejrzeniu manipulacji kursem spółki EGB Investment. To windykator z Bydgoszczy, który GetBack kupił w sierpniu 2017 roku. Prokuratura uważa dzisiaj, że spółka przepłaciła wtedy 160 mln złotych.

Manipulacja kursem odbyła się także w czerwcu tego roku. Według kontrolerów NIK, Giełda Papierów Wartościowych nie dopełniła wszystkich obowiązków. Giełda odpowiada na zarzuty.

 „W przekonaniu zarządu giełdy, wszystkie istotne elementy procedury dopuszczenia do obrotu papierów wartościowych emitowanych przez spółkę GetBack zostały wykonane w sposób prawidłowy oraz z dołożeniem należytej staranności. GPW wywiązywała się również prawidłowo z obowiązków nadzorczych” – powiedział rzecznik GPW Paweł Lasiuk w wywiadzie dla „Dziennika Gazety Prawnej”.

Najwyższa Izba Kontroli skierowała już do władz giełdy wnioski i zaleciła zmiany. Dotyczą one wzmocnienia nadzoru nad przygotowywaniem opinii dla zarządu związanych z dopuszczeniem papierów spółek do obrotu oraz konieczności informowania Komisji Nadzoru Finansowego, jeśli analizy giełdy wskażą na ryzyko manipulacji kursami.

 

TV Trwam News

drukuj